Jakub Forgács Správy

Ako si poradiť po UŠTIPNUTÍ hmyzom? Dôležitá je prvotná REAKCIA, radí nemocnica

Reakcia organizmu na uštipnutie je u každého individuálna a po uštipnutí sa nemusia dostaviť nijaké ťažkosti. Čo by ste však v prípade potreby mali vedieť?

Ilustračný obrázok k článku Ako si poradiť po UŠTIPNUTÍ hmyzom? Dôležitá je prvotná REAKCIA, radí nemocnica
Zdroj: TASR/František Iván , Unsplash.com

Uštipnutie hmyzom môže byť nielen bolestivé a nepríjemné, ale pre niektorých ľudí aj veľmi nebezpečné. Na sociálnej sieti na to upozornila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica so slovami, že Najčastejšími "štípačmi“ sú u nás komáre, včely, osy a sršne.

„Reakcia organizmu na uštipnutie je u každého individuálna a po uštipnutí sa nemusia dostaviť nijaké ťažkosti,“ píše.

Prvotná reakcia

Pri uštipnutí hmyzom je podľa slov nemocnice dôležitá najmä prvotná reakcia. „Alergická reakcia na uštipnutie sa prejaví v priebehu pár minút. Ak však ide len o lokálne prejavy, netreba sa hneď obávať,“ upokojuje nemocnica.

S nepríjemným a otravným svrbením, začervenaním a opuchom sa stretol po uštipnutí hádam každý z nás. „V tomto prípade je dôležité štípanec umyť, vydezinfikovať a schladiť. Dôležité je vyhnúť sa škriabaniu štípanca kvôli infekcii, aj keď vieme, že sa tomu občas odolať nedá,“ spomína.

Prejavy anafylaxie

Po uštipnutí sa v zriedkavých prípadoch môže objaviť nadmerná reakcia organizmu na uštipnutie (anafylaktický šok), ako napríklad ťažkosti s dýchaním, opuch tváre a hrdla, nízky tlak a malátnosť. „V takomto prípade je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Nebezpečné je najmä uštipnutie do oblasti úst a jazyka, pretože v blízkosti sa nachádzajú dýchacie cesty,“ upozorňuje nemocnica.

Ak viete, že máte zvýšené riziko anafylaxie, je podľa slov nemocnice dôležité mať vždy so sebou adrenalínové pero, ktoré môže zastaviť progresiu reakcie. „Po podaní adrenalínu je nevyhnutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, pretože anafylaxia môže vyžadovať ďalšiu liečbu a sledovanie v nemocnici,“ varuje.

„Pre alergikov máme však dobrú správu. Na anafylaxiu po uštipnutí hmyzom existuje účinná liečba, ktorou dokážeme predchádzať vzniku ďalšieho anafylaktického šoku,“ dodala nemocnica s tým, že ak sa u pacienta po uštipnutí hmyzom vyskytol anafylaktický šok, najlepšie je vyhľadať alergológa, ktorý nastaví liečbu, čím je možné znížiť riziko ťažkej alergickej reakcie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM