Katarína Oravská Rôzne

Zdravotne postihnutí majú síce papiere na to, že sú hendikepovaní, no komplexmi netrpia

Citát od Alberta Einsteina – Len život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to – sa stal mottom podujatia Podajme si ruky. Včera na námestí sa konal záverečný ročník tohto projektu, ktorého cieľom bolo reagovať na potreby zdravotne postihnutých ľudí a zorganizovať podujatie nie len pre nich.

Ilustračný obrázok k článku Zdravotne postihnutí majú síce papiere na to, že sú hendikepovaní, no komplexmi netrpia
Foto: Katarína Oravská

Na breznianskom námestí včera vyrástlo niekoľko stánkov inštitúcií, ktoré pomáhajú zdravotne postihnutým, ale aj firiem, ktoré prezentovali kompenzačné pomôcky či výrobky zdravotne postihnutých. „Našim mottom je priblížiť hendikepovaných k reálnemu životu, aby sa necítili v zaradeniach takí odrezaní,“ povedali predstavitelia občianskeho združenia Liga aktívnych občanov Slovenska.

Svoj stánok tu mal napríklad aj Slovenský červený kríž. „Naša práca spočíva v organizovaní kurzov prvej pomoci. Robíme tiež opatrovateľské kurzy, pomáhame starším a chorým,“ uviedla jeho zástupkyňa Mária Parobeková.

Chránená dielňa Ester z Pohorelej prišla ukázať svoju bižutériu, ktorú vyrábajú. „Fungujeme 4 roky. Tvoríme náhrdelníky, náramky či prívesky. Je to mravčia robota,“ priblížila majiteľka Anna Prčová.

Medzi služby, ktoré poskytuje zdravotne ťažko postihnutým Odbor sociálnych vecí Mestského úradu v Brezne patria posudková činnosť, opatrovateľská služba, donáška stravy do domácnosti, požičovňa pomôcok a v spolupráci s červeným krížom aj prevádzka sociálneho taxíka.

Kompenzačné pomôcky

Medzi kompenzačné pomôcky, ktoré firmy včera predstavili patria napríklad zdvižné zariadenia, ktoré pomáhajú prekonať výškové bariéry či načúvacie prístroje. V stánku Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska ste mohli vidieť ukážku Brailovho písma či ďalšie pomôcky ako indikátor hladiny, indikátor farieb, hmatové hodiny či rôzne spoločenské hry. Vyskúšať ste si mohli tiež simulačné okuliare, ktoré napodobňujú očnú zrakovú diagnózu a zistiť tak, ako vidí prakticky nevidiaci človek, teda taký, ktorý má ešte nejaké zvyšky zraku.

„Mojou náplňou práce je pomôcť zrakovo postihnutým občanom, aby sa vedeli zaradiť naspäť do života. Učím ich priestorovú orientáciu, samostatný pohyb, aby sa vedeli dostať na rôzne inštitúcie – na poštu, k lekárovi, na nákup. Učím ich používať bielu paličku aj prácu s technicky náročnými pomôckami – s počítačom, s hlasovým výstupom alebo so zväčšovacím programom,“ povedala Milena Pančíková, rehabilitačná inštruktorka pre okres Brezno.

Spev, tanec, šport aj módna prehliadka

V rámci programu sa predstavila spevácka skupina OZZP – Rozmajrín. Svoju spevácku premiéru absolvovali v roku 2008. Včera zaspievali rusnácke ľudové piesne. Svoje tanečné umenie ukázala skupina Ajka, ktorá dáva priestor hendikepovaným deťom, najmä s mentálnym postihnutím. Hendikepovaná Terazka Ridzoňová v Ajke nielen tancuje, ale pracuje aj ako asistentka tanečného pedagóga. Pomáha s rozcvičkami a robí aj drobné administratívne činnosti. Táto jej pozícia sa jej podľa jej slov páči.

Hudbou sa vyjadruje aj nevidiaci Ondrej Petro. Na harmonike zahral zmes ľudových piesní. Po ňom zaspievala klientka Domova sociálnych služieb Pohorelská Maša Daška Kaločaiová.

Brezňania si mohli pozrieť šport s názvom Boccia. Ide aj o paraolympijskú disciplínu. Obdobou tejto hry sú tiež curling a petang. Ukážku hry prišiel predviesť Klub Organizácia muskulárnnych dystrofikov Farfalletta Žilina. „Náš klub sa venuje tomuto športu už siedmy rok. Boccia je najstaršia hra, ktorú ľudstvo pozná. Už staroveký Rimania a Egypťania triafali predmety na cieľ a tým si krátili chvíle. Má terapeutické účinky. Odporúčal ju aj Hippokrates,“ prezradila predsedníčka klubu Mária Smolková. Hráčom, ktorý nedokážu samostatne hodiť loptu pomáha rampa, ktorú podľa pokynov hráča nastaví asistent.

Súčasťou programu bola aj móda prehliadka návrhárky Ľubice Štugnerovej. Modely predviedli členky Občianskeho združenia zdravotne postihnutých Brezno. „Dnes sa vám predstavia tieto dámy, ktoré možno majú papiere na to, že trpia hendikepom, ale uvidíte aké sú krásne, upravené a vôbec nemajú trému pred vami, netrpia žiadnymi komplexmi,“ uviedla Štugnerová.

Mesto ústretové k zdravotne postihnutým

Od roku 2007 sa naše mesto rozhodlo rúcať bariéry. V spolupráci so zástupcami zdravotne postihnutých vznikol komunitný plán rozvoja sociálnych služieb. Vyvrcholením snaženia bol zisk sošky Oskar bez bariér za rok 2012 , ktorú udeľuje Združenie miest a obcí Slovenska. „Snažili sme sa riešiť problémy, ktoré zdravotne postihnutý pociťujú. Jeden z výsledkov je aj toto podujatie,“ povedala prednostka mestského úradu Ivana Kružliaková.

Mesto vydalo Vyhlásenie o spolupráci pri znižovaní bariér pre zdravotne postihnutých spoluobčanov a návštevníkov mesta Brezno, ktoré je platné od roku 2010. Cieľom vyhlásenia bolo vytvoriť optimálne podmienky pre zdravotne postihnutých spoluobčanov a návštevníkov mesta. Vyvrcholení podujatia Podajme si ruky bolo práve ocenenie tých, ktorí sú či už svojim postojom, alebo bezbariérovosťou ústretoví k zdravotne postihnutým v zmysle tohto vyhlásenia. V rokoch 2010 až 2012 bolo takto ocenených 38 subjektov. Tento rok k nim pribudli ďalší ocenení, a to Slovenská sporiteľňa, Okresný súd Brezno, Okresná prokurátora Brezno, ZŠ s MŠ MPČĽ, Relax centrum pri Soľnej jaskyne, Oprava obuvi a tašiek, Krajčírstvo, úpravy a opravy odevov EKK – chránená dielňa Brezno, reštaurácia Alibaba, Vzor – výrobné družstvo závod Brezno a Lions club.

„V každodennom živote sa zdravotne postihnutí stretávajú s rôznymi prekážkami. Potrebujú informácie a pomoc. Preto sme veľmi radi, že mesto Brezno za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja zrealizovalo v roku 2010 po prvýkrát projekt Podajme si ruky na podporu všetkých hendikepovaných občanov,“ uzavrela predsedníčka Občianskeho združenia zdravotne postihnutých v Brezne Alena Lučatincová.

Podajme si ruky
40
Galéria
Foto: Katarína Oravská
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM