Z babičkinej kuchyne na Horehroní: 5 jedál, ktoré je škoda občas nenavariť
Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišné jedlo. Každý kút Slovenska má svoje jedinečné recepty. Prinášame päť špecialít našich starých mám, ktoré vám určite zachutia.
Zemiaky, múka, masť, kyslá kapusta a slanina boli typickými surovinami, ktoré sa denne používali v kuchyniach. Príprava pokrmov nebola vôbec zložitá a vyžadovala si aj krátky čas na realizáciu.
Handelská kuchárka
Pochúťky, ktoré upadajú pomaly do zabudnutia by sme si mali strážiť ako dedičstvo po našich predkoch. Dôkazom je napríklad Handelská kuchárka, ktorá sa venuje takmer zabudnutým receptom na Čiernom Hrone.
Podľa Handelskej kuchárky sa Handelci stravovali veľmi jednoducho a žili z toho, čo si sami vypestovali alebo odchovali. Sial sa jarec, žito, ovos, proso, ľan a miestami konope. Sadili sa krumple, kapusta, hrach fazuľa a bôb.
„Chovali sa domáce zvieratá aby bolo mäso, slanina, masť, mlieko a výrobky z neho. Obilia nebolo navyše a tak sa koláče mohli piecť len počas sviatkov,“ píše sa v kuchárke.
Počas roka sa podľa Handelskej kuchárky, ktorú zostavila Monika Benková, robili len jednoduché jedlá zo základných surovín. Niektoré gazdinky si však recepty zachovali, a tak sa stretneme aj dnes s jedlami ako kysliare, geršňa, baba či fučka. Koláče neboli každodennou záležitosťou, pretože obilia sa málokedy urodilo toľko, aby stačilo na celý rok.
Počas sviatkov sa však vypekalo viac. Na stoloch nechýbala tradičná bábovka, beluš – koláč, ktorý sa pekával na Vianoce či Veľkú noc či grapne, ktoré sa robili veľké ako tanier (šišky, fánky).
Postupom času však tieto recepty z kuchýň zmizli. Keď neviete, čo si máte pripraviť na obed či večeru, tak vám prinášame päť jedál, ktoré sa kedysi často pripravovali v našom okrese. Mladšia generácia si na nich určite pochutí!
Horehronské gule
Suroviny: 4–5 zemiaky surové, 1 veľký zemiak varený v šupke, 2 vajcia , 2 strúčiky cesnaku, 200g údené mäso, čerstvá petržlenová vňať, hrubá múka cca 1 hrnček, slanina, 1 cibuľa, kyslá kapusta podľa chuti, soľ, čierne korenie.
Zemiaky nastrúhame na hrubšom strúhadle. Šťavu zo zemiakov vytlačíme, aby sme nemuseli použiť veľa múky. Do zemiakov pridáme vajcia, soľ, korenie a pretlačený cesnak. Pridáme na kocky nakrájané varené údené mäso a posekanú petržlenovú vňať.
Všetko spolu premiešame. Postupne prisypávame múku, aby vzniklo polotuhé cesto. Z cesta vytvarujeme menšie guľôčky a dáme variť do vriacej slanej vody. Varíme 10–20 minút. Na panvici necháme vytopiť nakrájanú slaninu, pridáme nahrubo pokrájanú cibuľu a pražíme. Guľky dáme na tanier, pridáme kapustu a prelejeme opraženou slaninkou a cibuľkou.
Grapne
Suroviny: 1liter mlieka, 3 vajcia, 20g droždia, 500g hrubej múky, cukor na posypanie, masť.
Z mlieka a droždia si spravíme kvások. Všetko spolu zmiešame v hrnčeku a nechápe podkysnúť. Do rajnice dáme rozpáliť masť. Grapne sa vypražia tak, že sa cesto roztrie na rozpálenú masť. Cesta dáme toľko, aby sa grapne prepiekli. Opekáme z oboch strán. Po vychladnutí ich posypeme cukrom.
Bubne
Suroviny: 200g fazuľa, 5 – 6 zemiakov, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, hladká múka na zápražku, soľ, bobkový list, korenie celé.
Fazuľu namočíme deň vopred do vody, aby zmäkla. Uvaríme ju vo vode so strúčikom cesnaku, bobkovým listom a korením. Keď je fazuľa takmer dovarená, pridáme nakrájané zemiaky. Zahustíme zápražkou, ktorú si pripravíme z cibuľky a z múky. Po dovarení ochutíme octom. V zimnom období sa do polievky pridávalo aj údené mäso prípadne sa pred dovarením pridala do hrnca kapusta.
Fučka
Suroviny: 500g zemiaky, kukuričná múka, slaninka, mlieko.
Zemiaky sa nadrobno nakrájali, uvarili popučili vo vode. Postupne sa pridávala kukuričná múka, kým kaša nezhustla. Pridala sa štipka soli. Hotová fučka sa roztrela po celom tanieri. Do stredu taniera sa vyliala upražená slaninka. Fučka sa jedla tak, že z kraja sa namáčala do stredu taniera, kde bola upražená slanina. Mnohí si po dojedení slaninky naliali do stredu taniera kyslé alebo sladké mlieko a tak sa fučka dojedla.
Keď sa z fučky spravia veľké halušky, otieraním plnej lyžice o okraj taniera, posypú nedusenou kyslou kapustou a zalejú škvarkami v horúcej masti, máme jedlo ktoré pochádza zo Šumiaca a nazýva sa Chamula.
Ďalším podobným jedlom sú Škorce, ktoré sa pre zmenu polejú masťou alebo kyslým mliekom a pochádzajú z Mýta pod Ďumbierom.
Beľuš
Suroviny: 1kg hrubej múky, 2 vajcia, 3/4 l mlieka, maslo, hrozienka.
Oddelíme žĺtka od bielkov. Z bielkov vyšľaháme sneh. Postupne do hrubej múky pridáme pripravený kvások, lyžicu roztopeného masla, dve žĺtka, sneh a hrozienka. Hustejšie cesto necháme podkysnúť a potom ešte raz premiesime. Uložíme na okrúhly vymastený plech a pred pečením potrieme maslom alebo vajíčkom a upečieme do ružova.
Ilustračné foto, TASR