Vysvietená metropola Horehronia: Čaro nočného Brezna umocňujú nasvietené dominanty
Breznianska samospráva s cieľom zatraktívniť nočnú panorámu mesta nasvietila dominanty námestia ako aj vstup do Brezna smerom na Horehronie.
Pri večernej prechádzke vás isto poteší pohľad na osvetlené historicky hodnotné objekty ako Mariánsky stĺp, výklenková plastika Panny Márie či osvetlené bralo v Predných Halnoch.
Námestie už žiari aj v nočných hodinách. Výrazne k tomu prispela iluminácia pamätihodností Brezna moderným LED osvetlením. Vzácne pamiatky a objekty tak konečne vystúpia z tmy a ukážu sa v celej svojej kráse.
Cieľom je zvýrazniť nočnú panorámu mesta
Večernú atmosféru breznianskeho námestia dotvára nasvietenie jednej z dominánt mesta Mariánskeho stĺpa, zvaného aj Morový stĺp, postaveného za zvonicou, na mieste prvého farského kostola, ktorý zhorel pri požiari v roku 1517. Podľa slov Petra Iľanovského z investičného odboru mestského úradu, táto myšlienka iluminácie budov a objektov sa zrodila s cieľom zvýrazniť nočnú panorámu mesta, čím chceli zatraktívniť mestské prostredie vnímané už z novovybudovaného obchvatu.
„Nasvecujeme mesto tak, aby zaujalo už z diaľky, aby podnietilo návštevníka prísť bližšie, preto sme vyberali vertikálne objekty. Keď ľudia prídu na námestie, uvidia osvetlené jednotlivé historicky hodnotné objekty. Morový stĺp v minulosti v rámci rekonštrukcie námestia už bol obnovený, len išlo o nešťastné technické riešenie a svetlá dlhodobo nefungovali.“
Mariánsky stĺp stojí už takmer 280 rokov
Ak načrieme do histórie, zistíme, že Mariánsky stĺp stojí v Brezne od roku 1741, kedy piarista Wolfgang predniesol mestu prosbu, aby darovalo vhodné miesto na postavenie sochy Panny Márie. Magistrát prosbu vyslyšal a vyznačil pre stĺp so sochou Panny Márie priestor pred farou. Postavili ho na náklady mešťana Juraja Machnera, ktorý mal byť týmto spôsobom potrestaný za verejne vyslovenú kliatbu. V roku 1893 bola celá socha vo veľkom rozsahu opravená. Okolo nej sa nachádzali aj figúrky svätcov, ktoré sa bohužiaľ stratili.
„Vplyvom poveternostných podmienok došlo k zničeniu kamennej hmoty podstavca a stĺp bolo treba rekonštruovať. V roku 1944 napriek protestom proti drahej ponuke bol vyhotovený nový podstavec pre plastiku Panny Márie. Celý objekt bol rekonštruovaný v roku 1988, plastika Panny Márie je kópia,“ uviedla poverená riaditeľka Horehronského múzea Ivica Krištofová. Po rekonštrukcii Morový stĺp 18. augusta 1990 posvätil banskobystrický biskup Rudolf Baláž.
Prekvapí aj osvetlené bralo v Predných Halnoch
Mesto sa snažilo zatraktívniť aj vstup do Brezna a tým podporiť cestovný ruch. Pri ceste autom, alebo aj prechádzke na pešo vás isto príjemne prekvapí osvetlené bralo v Predných Halnoch, smerom na Horehronie.
„Údajne sa pod úrovňou cesty I/66 nachádzajú banské štôlne a aj týmto spôsobom sme chceli zanechať odkaz na históriu baníctva v priestoroch mestskej časti Brezna.“ Nasvietená je aj výklenková plastika Panny Márie na fasáde budovy na Námestí gen. M. R. Štefánika 2 a pribudnú aj ďalšie objekty: kostolná veža katolíckeho a evanjelického kostola ako aj kaplnka na Bráničke. „Do budúcna by sme ešte chceli obnoviť osvetlenie Arény a doplniť osvetlenie pred synagógou.“
LED osvetlenie je financované z rozpočtu mesta, vyžaduje si len minimálnu údržbu a prevádzkovanie nie je finančne nákladné, pretože je použitá LED technológia.
Zdroj a foto: Mesto Brezno