Anton Hrachovský Správy

Vrtochy počasia v okrese Brezno: Na horách stále platí druhý stupeň výstrahy

Na horách aj naďalej pretrváva výstraha druhého stupňa pred vetrom. Platí aj pre okresy Banskobystrického kraja, vrátane okresu Brezno.

Ilustračný obrázok k článku Vrtochy počasia v okrese Brezno: Na horách stále platí druhý stupeň výstrahy
Zdroj: TASR

Vietor môže dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Pre celé územie Slovenska platí do 12:00 aj výstraha prvého stupňa pred vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Silný vietor aj v okrese Brezno

Výstraha druhého stupňa pred silným vetrom trvá vo väčšine okresov východného Slovenska do pondelka 9:00, v okresoch Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad do 12:00.

„V okrese Brezno sa na horách MIESTAMI očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 – 37 m/s (110 – 135 km/h). Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo),“ informuje SHMÚ na svojom webe.

Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje podľa SHMÚ zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Pozor na záveje

Meteorológovia upozorňujú aj na tvorbu snehových jazykov a závejov, a to najmä na severe Slovenska v polohách nad približne 800 metrov nad morom. Výstraha platí do 12:00 pre okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja.

„V okrese Brezno sa miestami očakáva tvorba snehových jazykov a závejov, najmä v polohách nad cca 800 m n.m. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ varujú meteorológovia.

SHMÚ vydal aj hydrologické výstrahy pred povodňami. V okresoch Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín treba rátať so zvýšenou hladinou vodných tokov. Výstrahy platia do 12:00, v okrese Martin do 18.:00.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM