Správy

Vláda rozdelila milióny eur: Známa je suma aj lokalita, kde na Horehroní odklepli peniaze

Futbalové a športové ihriská či atletické dráhy. Toto je gro zamerania projektov, na ktoré vláda odklepla milióny eur.

Ilustračný obrázok k článku Vláda rozdelila milióny eur: Známa je suma aj lokalita, kde na Horehroní odklepli peniaze
Zdroj: Pixabay.com

Do roku 2021 by malo 21 miliónov eur pomôcť rozšíriť a zrekonštruovať futbalovú, hokejovú, ale i atletickú infraštruktúru, zmodernizovať športovú strelnicu v Trnave i vybudovať univerzitné športové centrum. Ráta s tým návrh výstavby, modernizácie a rekonštrukcie športovej infraštruktúry národného významu v rokoch 2019 až 2021 z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, ktorý v stredu schválila vláda.

„Jednotlivé projekty, ktoré sú súčasťou materiálu, boli vyberané na základe popularity a úspešnosti športu, členskej základne športovcov do 23 rokov i využiteľnosti športovej infraštruktúry,“ ozrejmil rezort školstva v dôvodovej správe.

Milióny do športu

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) po rokovaní vlády uviedla, že financie budú vyčlenené na veľké národné projekty, ale aj na menšiu športovú infraštruktúru, ktorá je zameraná na plnenie verejných záujmov v športe, teda na šport mládeže a verejnosti.

Ako doplnila, financie na tento zámer sa vyčleňujú zhruba raz za tri roky, naposledy išlo o balík vo výške zhruba 30 miliónov eur. „Treba počítať s tým, že niektoré z týchto projektov sa stavajú aj tri roky. Takže teraz prišiel čas, keď treba začať nový cyklus,“ dodala Lubyová.

Na podporu modernizácie futbalovej infraštruktúry je stanovená alokácia vo výške 7,5 milióna eur. Necelá polovica (štyri milióny) má pokryť druhú etapu projektu – výstavbu, modernizáciu a dobudovanie futbalovej infraštruktúry.

Investície sa týkajú tribún i zázemia štadiónov, ale i zlepšenia technického stavu hracej plochy a tréningových ihrísk. Minimálna výška podpory, o ktorú možno požiadať, je 10-tisíc eur a maximálna 50-tisíc eur s povinným kofinancovaním vo výške 25 percent celkových výdavkov.

Brezno a Podbrezová

Ďalší milión eur by mal slúžiť na vybudovanie tréningových ihrísk s umelou trávou so štandardnými rozmermi (105 × 68 metrov), ktoré majú do roku 2021 vybudovať v Trnave a Brezne.

Rovnako milión eur je určený na vznik dvoch futbalových akadémií, ktorých sídlom majú byť Podbrezová a Zlaté Moravce.

„Cieľom tohto projektu je vytvoriť atraktívny priestor na športovú a mimošportovú činnosť mládeže v celej spádovej oblasti príslušných lokalít,“ uvádzajú predkladatelia materiálu.

V Národnom tréningovom centre (NTC) v Poprade by zasa mala do roku 2021 vyrásť krytá tréningová hala, alokácia na tento účel je vo výške 1,5 milióna eur.

Ilustračné foto, pixabay.com

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM