Kristína Kožiaková Kultúra

VIDEO: Otázka fašizmu zlákala Brezňanov na námestie. Tvrdé slová starostky na adresu Kotlebu!

Koncert, aký sme v Brezne ešte nezažili. Na pódiu sa okrem Slobodnej Európy či Geišbergovcov vystriedali aj mnohé známe tváre. Poukázali na problematiku extrémizmu a fašizmu...

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Otázka fašizmu zlákala Brezňanov na námestie. Tvrdé slová starostky na adresu Kotlebu!
Zdroj: Dnes24.sk

Breznianske námestie sa zapĺňalo len pomaly, vzhľadom na počasie, ktoré Koncertu proti fašizmu neprialo. Na pódiu sa vystriedalo množstvo zaujímavých hostí ako Fedor Gál, Andrej Bán, Viera Dubačová či zástupcovia z nášho okresu.

Tvrdé slová

Na začiatok vystúpili hostia ako historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský či etnologička z Dokumentačného centra holokaustu Monika Vrzgulová.

Za náš okres sa postavil pred mikrofón zástupca primátora Ján Králik, ktorý upozornil na voľby do vyššieho územného celku aj voľby do parlamentu. „Tento región patrí k regiónom, kde dochádza k rozpadu rodín, je tu veľká nezamestnanosť. Chlapi odchádzajú za prácou do zahraničia, a preto možno práve zaujali lacné heslá, ktoré ponúkali jednoduché riešenia. Preto to dopadlo tak, ako dopadlo,“naznačil situáciu v našom okrese Králik.

„Stranu ĽS Naše Slovensko volil prakticky každý piaty občan v obci. Ja som nazvala moju obec "Kotlebovom“, prezradila starostka Pohronskej Polhory Hyacinta Tyčiaková a dodala, že chyba bola, že k urnám prišlo málo oprávnených voličov.

„Myslím si, že extrémizmus a fašizmus do dnešného sveta nepatrí, presne tak, ako do parlamentu nepatrí Marian Kotleba,“ dodala starostka a odporučila podporovať výlety detí do koncentračných táborov. K slovu sa dostal aj Gabriel Obernauer z Divadelného súboru Jána Chalupku. Poukázal na „nehorázne spôsoby“ voči šíreniu kultúry v dnešnej dobe. O zrušení predstavenia hry Kováči si môžete prečítať v článku: Breznianski ochotníci v šoku: Predstavenie nám nikdy nezrušili ani komunisti, BBSK áno!

Na pódiu na tému fašizmus a boje proti extrémizmu rozprávala aj Viera Dubačová, divadelná režisérka a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky z Banskej Bystrice, riaditeľka súkromného gymnázia v Tisovci Helena Pašiaková či Ján Orlovský, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. „Sme tu preto, aby sme si pripomenuli, že z tohoto kraja vznikla sloboda naša a tento kraj sa postavil na správnu stranu. Národy, ktoré si nepamätajú svoju históriu, majú tendenciu si ju zopakovať,“roz­prával na pódiu Orlovský.

Rečníkov striedala kapela Slobodná Európa, Geišbergovci, ľudová hudba Tlstý javor a Folklórny súbor Jabloň.

Otázky cez SMS

Dôležitou súčasťou programu bola vopred spomínaná diskusia so študentami stredných škôl v Mestskom dome kultúry v Brezne.

„V dvoch turnusoch mali možnosť žiaci vidieť film o živote židovskej fotografky Magdaleny Robinsonovej. Nasledovala diskusia, na ktorej žiaci mohli klásť diskutérom otázky, či už priamo alebo formou sms-ky. Druhá forma sa ukázala ako účinnejšia. Žiakov zaujímal viac život pani Robinsonovej, pána Fedora Gála, ktorý bol jeden z diskutujúcich. Boli položené aj otázky porovnania minulosti a súčasnosti, či je v nich nejaká paralela a podobne,“ prezradil učiteľ z Gymnázia Jána Chalupku, Daniel Struhár.

Otázok bolo podľa neho neúrekom a na všetky sa snažili diskutujúci odpovedať. Žiaci si z tejto akcie odniesli naozaj zaujímavé pocity a myšlienky.

Môže vás zaujímať:

Pilotný projekt na námestí v Brezne: Latinák, Gál aj Geišbergovci na jednom pódiu!

Breznianski ochotníci v šoku: Predstavenie nám nikdy nezrušili ani komunisti, BBSK áno!

Marián Geišberg: Koncert proti fašizmu, Brezno..
1
Galéria
Fotoreportáž: Koncert proti fašizmu
24
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM