VIDEO: Kúpou modrého gombíka pomôžete deťom z Ugandy napiť sa bez strachu zo smrti
Od dnes až do nedele prebieha celoslovenská zbierka Týždeň modrého gombíka. ktorú organizuje UNICEF Slovensko. Výťažok z nej poputuje deťom z africkej Ugandy. Slováci majú šancu pomôcť deťom zabezpečiť lepší prístup k bezpečnej pitnej vode a naučiť ich základom hygieny.
Pomôžme deťom z Ugandy bezpečne sa napiť
Cieľom 9. ročníka už tradične najväčšej celoslovenskej zbierky zameranej na pomoc deťom v rozvojových krajinách sveta je prispieť k zníženiu úmrtnosti detí v africkej Ugande. Vysoká detská úmrtnosť v tejto krajine je dôsledkom chorôb, ktoré vznikajú tým, že deti pijú znečistenú vodu a nedodržiavajú základnú hygienu kvôli nedostatku sanitačných zariadení. „Každé slovenské dieťa má prakticky kdekoľvek a kedykoľvek prístup k pitnej vode a po použití toaliet má možnosť umyť si ruky. V mnohých domácnostiach a školách Ugandy však chýbajú vodovodné prípojky, studne, toalety alebo latríny, a tak sú deti nútené piť vodu z riek a jazier a namiesto chodenia na toaletu vykonávajú svoju potrebu kdekoľvek v prírode. Každý deň je tak zdravie detí týmito základnými činnosťami vážne ohrozované,“ povedal Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.
Finančná pomoc nájde svoj cieľ
Výťažok zo zbierky Týždeň modrého gombíka 2013 poputuje na realizáciu projektu v regiónoch Buliisa a Neebi na severozápade Ugandy. „Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na výstavbu čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú bezpečnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných budov, na výstavbu bezpečných latrín, na realizáciu osvety medzi deťmi a ich rodičmi, vďaka ktorej si osvojí celkovo 15 000 ľudí základné hygienické návyky súvisiace s vodou a na vzdelávanie miestnych technikov o tom, ako majú obsluhovať a robiť údržbu vodovodných a sanitačných zariadení,“ uviedol Tomáš Turčan, komunikačný manažér UNICEF Slovensko.
Svojim príspevkom pomôžete zmeniť životy tisícov detí
Prispieť môžete zaslaním SMS v hodnote 2 eurá, prevodom ľubovoľnej sumy na účet zbierky, alebo môžete svoj príspevok jednoducho „vhodiť“ do očíslovanej pokladničky UNICEF. Pokladničky budú po rôznych mestách Slovenska, vrátane Brezna nosiť dobrovoľníci. „Všetci Slováci majú teraz šancu zanechať výraznú stopu pomoci v krajine, kde sa možno v živote z rôznych dôvodov nedostanú. UNICEF urobí maximum preto, aby boli vyzbierané prostriedky použité čo najefektívnejšie a pomohli zmeniť životy tisícov detí v rovníkovej Ugande,“ dodáva Miroslav Kaňa.
Týždeň modrého gombíka v Brezne
„Do zbierky Týždňa modrého gombíka sa zapojili pani doktorka Boháčiková, Gymnázium J. Chalupku, Súkromná pedagogická a sociálna akadémia, Motorest Nemecká, Rozličný tovar Zuzana Dolná Lehota, ZŠ a MŠ Dolná Lehota, Technos Hronec, MŠ Michalová. Tu budú umiestnené pokladničky s plagátom informujúcim o zbierke. V uliciach budú zbierať študenti súkromného Gymnázia ŽP a Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej ŽP,“ povedala Martina Stieranková, regionálna koordinátorka zbierky pre Brezno. Študenti začnú zbierať príspevky na svojich školách a potom sa presunú aj do ulíc Brezna pred obchodné strediská.
Deti v núdzi
UNICEF pravidelne podporuje najzraniteľnejšie deti sveta. Minulý rok sa prostredníctvom zbierky Týždeň modrého gombíka podarilo vyzbierať 98 318 €. „Cieľom zbierky bolo podporiť realizáciu vodných a sanitačných programov v Zimbabwe,“ povedal Tomáš Turčan. Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a dnes pomáha deťom v núdzi vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta.
Zdroj: UNICEF Slovensko