Kristína Kožiaková Rôzne

V úvode prázdnin sa pripravte na lejaky. Kedy majú v Brezne udrieť búrky s krúpami?

Letné počasie teší mnohých prázdninujúcich. S vysokými teplotami však stúpa aj hrozba búrok. Meteorológovia pred nimi dokonca vydali výstrahu!

Ilustračný obrázok k článku V úvode prázdnin sa pripravte na lejaky. Kedy majú v Brezne udrieť búrky s krúpami?
Zdroj: TASR

Ak sa chystáte von, berte si dáždnik. Počasie má vyvádzať. „V okrese Brezno sa očakáva ojedinele výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uvádza Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (60 – 85 km/h),“ píše sa ďalej na SHMÚ.

V súvislosti s možnými výčinmi počasia vydali meteorológovia v okrese Brezno výstrahu pred búrkami prvého stupňa na piatok od poludnia do 20:00 hod.

Intenzita sprievodných javov je podľa SHMÚ v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádzajú meteorológovia.

Môže vás zaujímať:

Prvý júlový víkend v Brezne a okolí: Poradíme vám 10 akcií na voľné dni

Deň stromu sa nezadržateľne blíži. Do Vydrova mieri vzácna medzinárodná návšteva

Foto: ilustračné

Zdroj: SHMÚ
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM