Katarína Oravská Rôzne

V Lome nad Rimavicou sa stretlo deväť betlehemských súborov: Klaňali sa narodenému Ježiškovi a šírili dobrú náladu

Pastierske hry vianočné v sobotu zabávali obyvateľov i návštevníkov obce Lom nad Rimavicou v okrese Brezno. Deväť betlehemských súborov sa poklonilo narodenému Ježiškovi. Prehliadku zorganizovali po 14. raz.

Ilustračný obrázok k článku V Lome nad Rimavicou sa stretlo deväť betlehemských súborov: Klaňali sa narodenému Ježiškovi a šírili dobrú náladu
Zdroj: TASR

Ako povedal organizátor podujatia Ľudovít Kubiš, tento rok predviedlo zvyky klaňania sa narodenému Ježiškovi deväť zoskupení zo širšieho okolia. Prehliadku betlehemských súborov zorganizovali po 14. raz. Tradície pastierskych koledníkov sa udržali najmä vo vrchárskych regiónoch, kde s betlehemom chodia počas Vianoc dodnes.

„Ten základ je tam u všetkých rovnaký. Betlehemci majú svoje tradičné obsadenie jednotlivých postáv. Sú tam pastieri, bača, Kubo, ale napríklad na Čiernom Balogu je to aj postava Ivana. Aj samotné predstavenia sú podobné. Základom je klaňanie sa narodenému Ježiškovi. Odlišnosti sú už potom v detailoch,“ vysvetlil Kubiš.

Betlehemci si v sobotu v Lome na Rimavicou museli poradiť s veterným počasím, blatom a ľadom. Napriek počasiu však stihli dobrú náladu rozdávať medzi ľuďmi aj mimo svojich vystúpení. „Za tie roky, čo to organizujeme, sme mali počasie krásne biele, ale aj takéto zablatené. Chceli sme vyplniť to povianočné a predsilvestrovské obdobie a čo najdlhšie udržať tú vianočnú atmosféru medzi ľuďmi. Takto sa predstavia tak naši, ale aj betlehemci z iných obcí širokej verejnosti a zachová sa tak aj naša pastierska tradícia,“ dodal organizátor podujatia.

V Lome nad Rimavicou sa strelo deväť betlehemských súborov
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM