Katarína Oravská Správy

V Balogu budujú kanalizáciu v dĺžke 600 metrov: Ide o najväčšiu investičnú akciu roka

Na ulici Vydrovo v Čiernom Balogu v okrese Brezno sa začali v polovici júla práce na budovaní kanalizácie v dĺžke 600 metrov. Podľa slov starostu Františka Budovca ide o najväčšiu investičnú akciu obce v tomto roku.

Ilustračný obrázok k článku V Balogu budujú kanalizáciu v dĺžke 600 metrov: Ide o najväčšiu investičnú akciu roka
Zdroj: Webnoviny.sk

Čierny Balog je odkanalizovaný na 20 percentách územia, získať financie na ďalšie budovanie kanalizácie sa starostovi zatiaľ nepodarilo.

Plánujú zrekonštruovať most a cestu

Ulicou Vydrovo prechádza cesta II/529, ktorej vlastníkom je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). V pláne je rekonštrukcia tunajšieho mosta a časti cesty, na čo je vydané aj stavebné povolenie. Ako uviedla hovorkyňa kraja Monika Pastuchová, BBSK podal v tejto súvislosti žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP). „Sme v procese schvaľovania projektu,“ dodala Pastuchová.

Suchovod v dĺžke 600 metrov

Pred rekonštrukciou cesty tak obec teraz buduje kanalizáciu. „Na spoločných rokovaniach zainteresovaných subjektov došlo k dohode v časovom postupe realizácie prác. V tomto roku obec uloží do cesty kanalizačné potrubie v dĺžke 600 metrov, bude to suchovod bez pripojenia domov a bez vyústenia do čistiarne odpadových vôd (ČOV),“ vysvetlil starosta. V spoločnom výkope tiež Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s., vymení staré poruchové vodovodné potrubie v dĺžke 500 metrov.

Obec siaha do vlastného vrecka

Obec financuje kanalizáciu z vlastných prostriedkov, čo podľa ďalších slov Budovca poriadne zaťaží jej rozpočet. „Vzhľadom na požiadavky vlastníka a správcu cesty na kvalitu použitých materiálov a konštrukčné vrstvy cesty predpokladané náklady sú 125.000 eur,“ konštatoval Budovec.

Odkanalizovanie celej obce by stálo 19 miliónov eur

Čierny Balog má kanalizáciu vybudovanú na 20 percentách územia, má tiež vlastnú ČOV. Od roku 2007 boli pripravované projekty na odkanalizovanie zvyšnej časti obce, čo zahŕňa takmer 30 kilometrov kanalizačného potrubia a novú ČOV pre všetkých obyvateľov obce. Predpokladané náklady sú vo výške 19 miliónov eur. Stavebné povolenie obec získala začiatkom roka 2009.

Z európskych peňazí to nejde

„Vzhľadom na rozsah stavby a množstvo dotknutých pozemkov sme nestihli termín podania žiadosti o NFP z fondov Európskej únie, vyhlásený v roku 2008. Ďalšia výzva bola vyhlásená na konci roka 2009, naša žiadosť o NFP, aj keď splnila všetky náležitosti, nebola pre nedostatok alokovaných finančných prostriedkov schválená,“ podotkol Budovec. Odvtedy ďalšia výzva určená pre Čierny Balog nebola vyhlásená.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM