Katarína Oravská Správy

Uf, Brezno je viac zadlžené ako Bratislava: Obsadilo zemiakovú priečku

Podľa portálu INEKO je najviac zadlženým mestom na Slovensku Žilina. Strata mesta pod Dubňom sa vyšplhala takmer na 40 miliónov eur. Brezno obsadilo v rebríčku zadlženosti slovenských miest zemiakovú pozíciu. Dokonca je viac zadlžené ako hlavné mesto.

Ilustračný obrázok k článku Uf, Brezno je viac zadlžené ako Bratislava: Obsadilo zemiakovú priečku
Foto: Katarína Oravská

Mnohé mestá na Slovensku sú v červených číslach. Situácia nevyrovnaného rozpočtu nastáva vtedy, keď výdavky mesta prevyšujú jeho príjmy. Na Slovensku máme podľa portálu INEKO takýchto miest až 138. V rebríčku najzadlženejších miest “vyhráva“ Žilina.

Dlh Brezna predstavuje 43, 3 %

Ku koncu roka 2012 dosiahla najvyšší dlh Žilina (85, 6 %). Nasledujú Čadca (47, 4 %), Vranov nad Topľou (44, 6 %), Brezno (43, 3 %) a Púchov (42, 5 %). Bratislava skončila na 6. priečke s dlhom na úrovni 42, 3 %. Bratislavský magistrát má síce dlh 59, 7 %, ale celkovú štatistiku mestu vylepšili nižšie dlhy mestských častí.

Niektoré mesta hospodárili bez dlhu

Mestá Sereď, Topoľčany a Nové Mesto nad Váhom nemali ku koncu roka 2012 žiadny dlh. Minimálny dlh mali aj v Kežmarku (0, 8 %), Poprade (1, 1 %), Hlohovci (1, 8 %) či Ružomberku (2, 2 %).

Máme nižšiu finančnú stabilitu

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO pridelil jednotlivým mestám aj skóre finančného zdravia. Brezno dostalo skóre + 0, 81, čo signalizuje, že naše mesto má nižšiu finančnú stabilitu a do budúcna môže mať potenciálne problémy. Ku koncu roku 2012 predstavoval dlh horehronskej metropoly sumu 193 € na obyvateľa Brezna.

Zdroj: INEKO

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM