Katarína Oravská Šport

Tip na výlet: Zaniknutá obec Kalište dýcha krvavou históriu

Kalište je od roku 1961 našou národnou kultúrnou pamiatkou. Fašisti obec vypálili a jej obyvateľov bez súcitu povraždili. Obec nebola nikdy znovu obnovená. Slúži ako memento varujúce pred hrôzami vojny.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Zaniknutá obec Kalište dýcha krvavou históriu
Foto: Katarína Oravská

Na úpätí južných svahov Nízkych Tatier, hlboko v horách medzi ihličnatými lesmi nájdete stopy po zaniknutej obci. Kedysi tam stáli domy, dnes sú z nich len torzá. Kedysi tam žili Kališťania, dnes tam chodia turisti.

Ako žili Kališťania

Kalište sa nachádza v okrese Banská Bystrica. Dostanete sa sem autom, ale aj na bicykli. Vstup je voľný. V areáli je náučný chodník s informačnými tabuľami. Dozviete sa z nich, ako kedysi žili obyvatelia obce. Zrekonštruované sú dva domy, kde sú umiestnené expozície a pamätné izby. Stopy po zverstvách, ktoré tu človek napáchal človeku, nájdete tak v Kališti aj dnes.

Kališťania pomohli partizánom prežiť krutú zimu

Písal sa november 1944. Kalište patrilo medzi centrá partizánskeho hnutia a vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách. V tomto priestore prebiehali úspešné boje povstalcov s fašistickými jednotkami. Nezištná pomoc obyvateľov Kališta pomohla partizánom prežiť krutú zimu.

Beštiálne zverstvá

18. marca 1945 fašisti vtrhli do obce. Vyrabovali ju a následne vypálili 36 domov. Zhorelo v nich 9 chorých občanov. Piatich občanov zastrelili. Fašisti upálili aj 12 partizánov, ktorí neschopní pohybu ležali v partizánskej nemocnici. Ďalších 19 partizánov odvliekli do neďalekej Moštenici. 15 z nich zastrelili. Jozefa Vyšného beštiálne zavraždili v Turčianskych Tepliciach. Osud zvyšných troch zostal zahalený pod rúškom tajomstva.

Kalište
37
Galéria
Foto: Katarína Oravská
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM