Správy

Testovali rómov na Horehroní: Výsledky sú negatívne, najdôležitejšia je prevencia

Horehronská dedina Šumiac prešla úspešne testovaním na ochorenie COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku Testovali rómov na Horehroní: Výsledky sú negatívne, najdôležitejšia je prevencia
Zdroj: TASR

Výsledky marginalizovanej skupiny obyvateľstva v obci Šumiac sú negatívne. Konštatuje to na sociálnej sieti podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Hygiena a prevencia musí byť na prvom mieste

„Testom však opatrenia nesmú končiť. Dôležitá je prevencia, preto sme obci odovzdali ochranné a dezinfekčné prostriedky pre komunitných pracovníkov v prvej línii. Starostka Šumiaca od vypuknutia krízy svojpomocne zabezpečila rúška všetkým ohrozeným obyvateľom. V miestnej rómskej osade je zabezpečený prístup k vode a neúnavne obyvateľom vysvetľujú potrebu hygieny, ako i správne nosenie ochranných pomôcok,“ zdôraznil O. Lunter a vyjadril presvedčenie, že obyvatelia BBSK to spoločne zvládnu.

„Máme za sebou tri týždne intenzívneho boja s novým koronavírusom a, žiaľ, niekoľko ďalších nás pravdepodobne ešte čaká. Za tento čas sme zaviedli mnoho preventívnych opatrení, viaceré z nich nad rámec celoštátnych,“ dodal podpredseda BBSK.

Príslušníci rómskej komunity sú v centre pozornosti aj v metropole Horehronia. Tvoria približne desať percent populácie v meste Brezno.

„Problém, ktorý sa u marginalizovaných komunít často opakuje, je zhromažďovanie sa na verejných priestranstvách, čo môže uľahčiť šírenie nového koronavírusu,“ konštatoval náčelník mestskej polície Július Štulajter.

Breznianska samospráva preto špeciálne pre nich vydala a rozdistribuovala letáky s informáciami o rizikách nákazy ochorenia COVID-19, o hygienických a iných preventívnych opatreniach, ktoré môžu pomôcť predísť nákaze.

Zároveň do lokalít s najväčšou koncentráciou osôb z tejto komunity už pred časom umiestnila nádrže s pitnou vodou.

Podľa Štulajtera hoci práca členov miestnej občianskej poriadkovej služby, ktorou disponuje aj Brezno, spočíva predovšetkým v predchádzaní konfliktov medzi minoritnou a majoritnou časťou obyvateľstva, venujú sa tiež kontrole dodržiavania opatrení na zamedzenie šírenia nebezpečného ochorenia.

Nedisciplinovaných ľudí upozorňujú na nosenie ochranných prostriedkov a dodržiavanie hygienických opatrení. Dôležitú úlohu zohráva i znalosť rómskeho jazyka, vďaka ktorej dokážu tlmočiť aktuálne nariadenia vlády a hygienikov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM