Kristína Kožiaková Rôzne

Stačí nasadnúť na bicykel a šliapnuť do pedálov: Top 5 cyklotrás v okolí Brezna

Pobyt v nádhernej prírode v okolí nášho mesta je zaručeným relaxom. Netreba však chodiť len pešo. Vybrali sme pre vás top 5 cyklotrás, ktoré vás pomôžu zresetovať!

Ilustračný obrázok k článku Stačí nasadnúť na bicykel a šliapnuť do pedálov: Top 5 cyklotrás v okolí Brezna
Zdroj: Klaster Horehronie

V okolí Brezna nieje núdza o krásne túry. Každý predsa vie, že sa nachádzame v nádhernom prostredí Nízkych Tatier a turisti náš kraj vyhľadávajú aj práve kvôli prírode a možnostiam, ktoré ukrýva. V okolí Brezna nenájdeme len množstvo turistických chodníkov, ale aj kilometre cyklotrás. Prinášam vám 5 tipov, kam vyraziť na svojom bicykli.

Zelená stuha Horehronia

Trasa začína na Telgárte pri obecnom úrade. Stúpaním sa dostanete do miestnej časti Havraník.Tu dosiahnete najvyššiu nadmorskú výšku na trase – 1000 m n. m. Ponad Čeremku prichádzame do obce Šumiac, odkiaľ poľnými cestami s panoramatickým výhľadom na Muránsku Planinu a Nízke Tatry prechádzame popod Kráľovu Hoľu. Na Novej Maši, v miestnej časti Švábolka, vychádzate na cestu I/66, opustíte ju v Pohorelskej Maši (turistický kemping), odkiaľ po asfaltovej ceste vystúpate ponad ŠPR Vrchovisko pri Pohorelskej Maši až do obce Pohorelá.

Opäť pokračujete poľnými cestami na Heľpu, dejisko Horehronských folklórnych slávností, kde ešte raz využijete cestu I/66 až po Závadku nad Hronom. Zo Závadky vás čaká stúpanie na Vyšné Rakytiny a poľnými cestami sa dostávate cez Polomku na Bacúch. Na oboch koncoch cesty je možnosť železničného spojenia, a to na trati Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica, alebo presun po ceste I/66 (Pusté Pole – Brezno – Banská Bystrica)

Novohradská cyklomagistrála – Čierny Balog

Cyklotrasa vedie cez lazovitú lokalitu Vrchy. Prechádza cez najvyššie položenú obec Slovenska − Lom nad Rimavicou, následne Sihlu a pokračuje popri prírodnej zaujímavosti Meandroch Kamenistého potoka. Kamenistá dolina vedie cez sopečné pohorie Poľana, popri historickom vodnom diele Hrončok. Odbočiť sa dá k najstaršej vysokej peci na Troch vodách a ďalej trasa pokračuje Hrončianskou dolinou popri Čiernohronskej železnici až do centra Čierneho Balogu. Odtiaľ je príležitosť, navštíviť Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline.

Okruh Krpáčovo – Tále

Trasa začína v Podbrezovej na železničnej stanici. Cez miestnu časť Lopej a Dolnú Lehotu pokračujete na Krpáčovo. Z Dolnej Lehoty stúpate na Krpáčovo popri Pamätníku 1. paradesantnej brigády k bývalej partizánskej nemocnici. Pri Esprese Kukučka odbočíte doprava a popri hoteloch zídete k jazeru, kde sa môžeme okúpať, alebo osviežiť v bufete. Okolo hotela Junior stúpate starou cestou na ďalšiu rekreačnú oblasť – Tále. Pred výjazdom na asfaltovú cestu III/584 odbočíte na betónovú cestu, ktorá vás zavedie popri dome Horskej služby ku kúpalisku. Odtiaľ pokračujete cez golfový areál k recepcii Motela Tále, kde vychádzate na cestu III/584.

Po asi 500 m prechádzate na lesnú cestu, ktorou vystúpate cez športový areál k poľovníckej chate na Príslope. Odtiaľ po lesnej asfaltovej ceste popod Hrádok zídete do doliny Hnusné. Ďalej klesáte až k horárni Richtárovo, kde odbočíme doľava a opäť stúpate lesnými cestami až na Diel. Lesnou cestou zídete do Valaskej, časti Piesok. Odkiaľ po 2 km odbočíme doľava a ponad nový závod Železiarní Podbrezová a prídete na koniec trasy – miestnu časť Podbrezovej – Chvatimech. Tu sa dá využiť železničná zastávku na cestu domov, prípadne sa presunúť po ceste I/66.

Čiernohronská

48 km trasa začína na námestí v Brezne. Pokračuje Rázusovou ulicou cez Baldovský most na Nový Mazorník, ďalej po štrkovej ceste poľnou ulicou na Vrchdolinku, kde sa na krátkom úseku napája na cestu II. triedy 529. V sedle Vrchdolinka odbočuje na poľnú cestu do Cútove doliny, ktorá je v hornej časti podmočená. Na križovatke za železničným mostom ČHŽ sa napája na dve cyklotrasy červenú „Vrchársku“ O26 a zelenú „Brezniansky okruh“ 5571. Po odbočení doľava, pri smerovníku, pokračuje cez Nový Krám, Starý Krám na rázcestie Čierny Balog−Pred Sitárkou. Tu križuje hlavnú cestu II. triedy 529 a prechádza na miestnu cestu smer Čierny Balog−ČHŽ. Trasa pokračuje miestnymi časťami Fajtov, Jánošov− ka, Pusté na Dobroč. Rázcestie na Dobroči rozdeľuje dve cyklotrasy: rovno žltá 8583 smer Šaling a modrá doprava, smer Páleničná dolina.

Od horárne Pred prednou Kýčerou trasa pokračuje lesnou asfaltovou cestou popri Molčanovej a chate Sviniarka na rázcestie Pod Pálenicou. Na tomto mieste odbočuje doľava do Rakytovskej doliny asfaltovou cestou popri lesnej búde Marta, kde začína lesná štrková cesta do sedla Kysuca−Uhliarka. Odtiaľ po krátkej vyhliadke na Klenovský Vepor doprava stúpaním po poľnej ceste k opusteným usadlostiam Kysuce na Sedmák, kde sa môžeme zastaviť na ranči, obzrieť si koníky a vychutnať si pekný výhľad na celé okolie týchto lazov v diaľke s pohorím Poľany, Nízkych a Vysokých Tatier, Stolických vrchov a Muránskej planiny

Brezno − Štiavnička

8,5 km cyklotrasa začína na Námestí M.R.Štefánika. Po ceste I. triedy 66 cez ulicu ČSA pokračuje na svetelnú križovatku pri Tescu, kde odbočuje doprava. Popri kasárňach asfaltovou cestou ponad nemocnicu príde na rázcestie Lazná dolina− ovčín. Odtiaľ odbočením doprava stúpa po kamenistej ceste a v hornej časti po prejdení potoka poľnou cestou na Horné lazy, kde sa spája s modrou cyklotrasou 2554. Súbežne s ňou pokračuje klesaním lesnou hlinitou cestou do doliny Lazná − Prostredná. Na tomto rázcestí odbočením doľava klesá po štrkovej ceste do Starej Valaskej. Na rázcestí odbočuje doprava a po miestnej asfaltovej ceste cez obec pokračuje na Štiavničku ku kravínom. Tu cyklotrasa končí. Spája sa so zelenou cyklotrasou 5552. Z tohto miesta je výhľad na Železiarne Podbrezová, Šiklov a Chvatimech.

Foto z cyklotrás v našom okolí si môžete pozrieť v našej galérii

Môže vás zaujímať:

Mýto bude rozvoniavať dobrotami. Špeciálny bus z Brezna k nim odvezie zdarma!

Najväčšia investícia na Chopku aj moderné skútre. Horehronie čakajú viaceré novinky

Zdroj: Klaster horehronie/SCK Ďumbier

Zo sedla bicykla v našom kraji
10
Galéria
Zdroj: Klaster Horehronie
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM