Katarína Oravská Rôzne

Spomínate si ešte? Takto sa volali ulice v Brezne za komunistov!

Gottwaldovo námestie či ulica Československej ľudovej armády, aj takého pomenovania boli za komunistov v Brezne. Prečítajte si zaujímavé fakty o premenovaní ulíc a častí mesta.

Ilustračný obrázok k článku Spomínate si ešte? Takto sa volali ulice v Brezne za komunistov!
Foto: Katarína Oravská

Komunisti sa počas svojej vlády vybúrili snáď na každom meste a obci. Zasahovali do naozaj všakovakých oblastí a vyhnúť sa im nevyhli ani veci tak nevinné, akými sú názvy ulíc, námestí či parkov. Mesto Brezno nebolo výnimkou.

„V súvislosti so spoločensko-politickými zmenami v našej republike začali sa stupňovať požiadavky našich občanov na premenovanie ulíc a námestí,“ píše sa v breznianskej mestskej kronike z roku 1990. Ako ďalej kronika uvádza, Mestský národný výbor ustanovil názvoslovnú komisiu, ktorá posudzovala oprávnenosť požiadaviek na premenovanie niektorých ulíc a častí nášho mesta.

Začiatkom januára bolo rozhodnuté o zmenách. Gottwaldovo námestie bolo premenované na námestie generála Milana Rastislava Štefánika. Okrem toho boli premenované i niektoré časti mesta a ulice, ktorým sa vrátil ich bývalý historický názov. Ulica Partizánska sa stala opäť Podkoreňovou, ul. SNP znovu premenovali na Bujakovo a ul. Novobydžovská na Kiepku. V súvislosti so zmenou názvu našej armády bol zmenený aj názov ulice Československej ľudovej armády na ulicu Československej armády.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM