RADÍME: Žiadne krížiky, kandidátov na poslancov, starostov a primátorov krúžkujeme
Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch.
Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch. Hovoria o tom, koľko poslancov sa volí v danom volebnom obvode, a teda, koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať najviac.
„Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov obecného (mestského alebo miestneho) zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených," upozorňuje ministerstvo vnútra. V prípade kandidátov na starostov a primátorov vyberá volič vždy iba jedného kandidáta. Svoj výber dáva najavo krúžkovaním poradového čísla preferovaného kandidáta.
Volič hlasuje tak, že za plentou zakrúžkuje vybraných kandidátov, hlasovací lístok vloží do obálky, a tú do volebnej schránky. Voliči, ktorí nemôžu pre vážne dôvody, napríklad zdravotné, prísť do volebnej miestnosti, môžu požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku.
Voľby sa uskutočnia 10. novembra, voliť sa má v 6021 volebných okrskoch.
Starostov, primátorov a poslancov si má vyberať 2926 obcí vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov. Hlasovať môžu nielen občania SR, ale aj cudzinci.
Foto: ilustračné