Komunálne voľby

RADÍME: Žiadne krížiky, kandidátov na poslancov, starostov a primátorov krúžkujeme

Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Žiadne krížiky, kandidátov na poslancov, starostov a primátorov krúžkujeme
Zdroj: Dnes24.sk

Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch. Hovoria o tom, koľko poslancov sa volí v danom volebnom obvode, a teda, koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať najviac.

„Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov obecného (mestského alebo miestneho) zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených," upozorňuje ministerstvo vnútra. V prípade kandidátov na starostov a primátorov vyberá volič vždy iba jedného kandidáta. Svoj výber dáva najavo krúžkovaním poradového čísla preferovaného kandidáta.

Volič hlasuje tak, že za plentou zakrúžkuje vybraných kandidátov, hlasovací lístok vloží do obálky, a tú do volebnej schránky. Voliči, ktorí nemôžu pre vážne dôvody, napríklad zdravotné, prísť do volebnej miestnosti, môžu požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku.

Voľby sa uskutočnia 10. novembra, voliť sa má v 6021 volebných okrskoch.

Starostov, primátorov a poslancov si má vyberať 2926 obcí vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov. Hlasovať môžu nielen občania SR, ale aj cudzinci.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM