Katarína Oravská Rôzne

Rada mládeže mesta Brezna vyzýva samosprávy, aby lepšie reflektovali záujmy mladých

Dnes je Medzinárodný deň mládeže. Breznianska rada mládeže vydala k tomuto dňu svoje vyhlásenie.

Ilustračný obrázok k článku Rada mládeže mesta Brezna vyzýva samosprávy, aby lepšie reflektovali záujmy mladých
Zdroj: TASR

„Práve teraz, keď otvárame kalendár a pripomíname si Medzinárodný deň mládeže pod gesciou Organizácie Spojených národov, oceňujeme angažovanosť mládeže v spoločnosti,“ povedal Marek Locek z predsedníctva Rady mládeže mesta Brezna. Súčasná mládež je podľa neho viac v pohybe. Vytvorili sa možnosti pre užšiu účasť v zahraničných mobilitách – odborných stážach, medzinárodných súťažiach a výskumných projektoch.

Mládežnícka politika

Práca s mládežou vstupuje v súčasnosti podľa jeho slov do významného obdobia. „Na národnej i európskej úrovni (EÚ, UNESCO) sa aktualizujú stratégie mládežníckej politiky, pripravuje sa európska správa o stave mládeže 2014. Konštituuje sa nové programovacie obdobie pre čerpanie grantov so zameraním na vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. To sú východiská, ktoré nemôžu byť v lokálnych podmienkach domácej verejnej politiky a občianskeho sektora obchádzané,“ uviedol Locek.

Chcú, aby sa postavenie mládeže nezužovalo iba na tradičné trávenie voľného času

Rada mládeže nášho mesta vyzýva miestne samosprávy, aby v rámci svojej pôsobnosti lepšie reflektovali záujmy a potreby mladých ľudí vo vlastnej komunite, podporovali spoluprácu a šírili vzájomný dialóg. „Zdôrazňujeme, aby sa primeraná pozornosť venovala začleňovaniu problematiky mládeže do rozvojových dokumentov miest. Apelujeme pritom, aby sa postavenie mládeže nezužovalo iba na tradičné trávenie voľného času, mládež v zriaďovateľskej pôsobnosti škôl samospráv či na sociálne ohrozené skupiny, ale aby sa kládol dôraz na ich vlastnú podnikavosť a tvorivosť i ostatné oblasti hospodárskeho a sociálneho života,“ dodal Locek.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM