Katarína Oravská Správy

Primátor Brezna: V roku 1944 Horehronie povstalo ako jeden muž

Včera bol štátny sviatok. Pripomínali sme si 69. výročie Slovenského národného povstania. Oslavy výročia sa konali aj v Brezne. Pozrite si foto.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Brezna: V roku 1944 Horehronie povstalo ako jeden muž
Foto: Katarína Oravská

Na námestí v Brezne v stredu prebehol pietny akt kladenia vencov k pamätníku „Partizána“. „Už 69 rokov uplynulo odvtedy, kedy náš počtom malý národ našiel odvahu vzdorovať veľkej vojenskej presile. Slovenské národné povstanie nás zaradilo do veľkej medzinárodnej protifašistickej koalície a dokázali sme, že slovenský národ, ale aj národnosti žijúce na našom území sa nikdy nezmierili s fašistickým diktátom a neprijali zvrhlú nacistickú ideológiu,“ povedal vo svojom príhovore primátor Brezna Jaroslav Demian.

Brezno sa stalo prvým povstaleckým mestom na Slovensku

Ako Demian podotkol Brezno malo významné miesto v príprave povstania. V okrese i v samotnom meste existovali od roku 1939 strediská ilegálnej činnosti Komunistickej strany Slovenska i sociálnodemo­kratickej strany. Výsledkom ich ilegálnej práce v čase bezprostredných príprav SNP bol vznik akčných ilegálnych národných výborov. „Ich cieľom bola všestranná pomoc partizánskym oddielom a príprava protifašistického povstania. Snahy odbojárov v Brezne vyvrcholili už 25. augusta 1944, kedy sa Brezno stalo prvým povstaleckým mestom na Slovensku. Do mesta vstúpili partizánske jednotky a zabrali sklad zbraní,“ uviedol Demian.

Moc v Brezne prevzal okresný a miestny revolučný národný výbor. „V posledných augustových dňoch pamätného roku 1944 Horehronie povstalo ako jeden muž. Z tohto hľadiska sa s Breznianskym okresom nemôže porovnať ani jeden región na Slovensku. Mnoho Brezňanov už pôsobilo v partizánskych skupinách, mnohí sa hlásili do povstaleckej armády,“ povedal primátor.

Fašisti bombardovali naše mesto 18. októbra

Naše mesto, jeho posádka a vojenské sklady sa stali centrom vyzbrojovania dobrovoľníkov a záložníkov z celého Horehronia a Gemera. Stalo sa sídlom veliteľstva druhej taktickej skupiny Tatra, ktorá zabezpečovala ochranu povstaleckého územia. „V breznianskom chotári sa začali budovať poľné letiská na Krtičnej a za Mazorníkovom. Z radov civilistov boli muži z Brezna nasadzovaní na vyhľadávanie a sústreďovanie zbraní a streliva zhadzovaných zo sovietskych lietadiel a pomoc pri prácach na poľných letiskách. Ženy pomáhali ošetrovať ranených vojakov a partizánov,“ priblížil situáciu Demian.

Povstalecké jednotky statočne odolávali mnohonásobnej presile. „Fašisti na prejav odporu odpovedali generálnou ofenzívou, ktorá začala 18. októbra a v tento deň aj bombardovali Brezno,“ doplnil Demian. Nemecké vojská obsadili naše mesto 25. októbra.

Odpor povstalcov si vyžiadal mnoho obetí

Ako primátor Brezna ďalej pripomenul SNP patrí k najvýznamnejším udalostiam v histórii nášho mesta. Statočný odpor povstalcov, ale nebol možný bez obetí. „Mnohí padli v bojoch, mnohí sa stali obeťami represálií po potlačení povstania. Okupačné vojská popravovali a vraždili zajatých povstaleckých vojakov, partizánov, členov revolučných národných výborov a ich rodinných príslušníkov i rasovo prenasledovaných občanov. Do zajateckých a koncentračných táborov odvliekli tisícky občanov. Vypálili a zničili mnoho dedín, domov a hospodárskych objektov. S úctou a uznaním spomíname na obete SNP. Na tých, čo hrdinsky padli v boji, ale aj na tých, ktorí podľahli vraždeniu gardistov a esesákov po potlačení SNP.“

Primátor mesta Jaroslav Demian poďakoval priamym účastníkom bojov. „Nezabúdajme na význam SNP. Jeho myšlienku sme povinní posúvať ďalej nasledujúcim generáciám, aby sme nikdy nezabudli na hrôzy a nezmyselnosti všetkých vojen,“ dodal na záver svojho príhovoru.

Máme byť na čo hrdí

Podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov číslo 2 v Brezne Milan Kováčik sa vo svojom príhovore stotožnil so slovami premiéra Roberta Fica, ktoré vyjadril pri príležitosti 69. výročia SNP. Slováci nemajú stále zohýnať chrbticu, máme byť totiž na čo hrdí a treba to povedať celej Európe.

„Naša oblastná organizácia má v súčasnosti 1 100 členov na Horehroní a prijmeme radi aj ďalších členov, aby myšlienku slobody stále podporovali, aby nezanikla,“ povedal Kováčik.

Čítajte viac: Premiér so županom odhalili v Lopeji pamätnú tabuľu prvému hlásateľovi Slobodného vysielača

69. výročie SNP v Brezne
1
Galéria
Oslavy 69. výročie SNP v Brezne
17
Galéria
Foto: Katarína Oravská
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM