Premiér so županom odhalili v Lopeji pamätnú tabuľu prvému hlásateľovi Slobodného vysielača
Včera si v miestnej časti obce Podbrezová Lopej uctili svojho rodáka. Pri príležitosti stého výročia jeho narodenia odhalili profesorovi Ladislavovi Sárovi pamätnú tabuľu. Na pietnom akte sa zúčastnil aj predseda vlády SR Robert Fico. My sme boli pritom.
Po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP) v roku 1944 bol Ladislav Sára prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. „Bol to jeho hlas, ktorý povzbudzujúcim Chalupkovým štvorverším z básne Mor ho!, ako prvý burcoval národ do boja. Skoncipoval aj prvé revolučné texty a mobilizačné výzvy, ktoré v prvých dňoch aj sám čítal,“ povedal starosta Podbrezovej Ladislav Kardhordó. Profesor sa narodil 9. februára 1913 v Lopeji. Podľa starostu bol Sára úzko spätý so svojim rodiskom a tohto významného človeka si takto uctili.
Jeho hlas zostane navždy v archíve rozhlasu
Odhalenia tabule sa zúčastnil aj zaslúžilý umelec, slovenský herec, režisér a scenárista Juraj Sarvaš. Ako podotkol práve pred 69. rokmi zaznel profesorov hlas s výzvou do povstania a navždy zostane v archíve Slovenského rozhlasu ako svedectvo tých dní. Pamätnú tabuľu umiestnili na pamätníku padlých v Lopeji. „Rodná obec mu odhaľuje tabuľu na pomníku, ktorý pripomína ďalšie obete tých ťažkých dní a nocí,“ uviedol Sarvaš. Vo svojom príhovore ďalej vyzval slovami básnika, aby ľudia chodili na pamätné miesta a uctievali si hrdinov.
Oznámil Slovákom najzávažnejšiu správu v moderných dejinách Slovenska
Profesora Ladislava Sáru si prišiel pripomenúť aj predseda vlády SR Robert Fico. „Tak ako sa v auguste 1968 stali z neškolených redaktorov hlásatelia tajného vysielača Kriváň a ďalších po celom Slovensku, tak sa aj Ladislav Sára naveky svojim hlasom zapísal do povedomia Slovákov. V moderných dejinách Slovenska oznámil Slovákom nesporne najzávažnejšiu správu,“ povedal Fico.
Slováci by podľa Fica mali zdvihnúť hlavy
„Slobodný slovenský vysielač Banská Bystrica 30. augusta 1944 vyhlásil SNP ako ozbrojený boj proti fašizmu a prvým hlásateľom vysielania bol profesor Ladislav Sára,“ upozornil premiér. Podľa neho by Slováci mali zdvihnúť hlavu, pretože majú byť na čo hrdí, aj na udalosti, aj na významných ľudí. „Ak si uvedomíme, že to bol prvý slovenský hlásateľ, ktorý oznámil najvýznamnejšie informácie o SNP, tak mu takáto tabuľa právom patrí,“ myslí si Fico.
Profesor Ladislav Sára
Za prítomnosti viacerých verejných funkcionárov odkryl pamätnú tabuľu predseda vlády SR spolu s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimírom Maňkom. Účastníci podujatia si pripomenuli život a tragický koniec profesora Ladislava Sáru.
Ladislav Sára sa narodil 9. februára v Lopeji. Otec mu zomrel počas prvej svetovej vojny. Ladislav študoval na ľudovej škole v Brezne a neskôr na Učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici a v Lučenci. Následne učil v Hradišti, Trebišove, Brezne a Banskej Bystrici. Sú po ňom pomenované viaceré gymnáziá.
Lákalo ho divadlo. Bol spoluorganizátorom rozhlasových krajových vysielaní. Po vypuknutí SNP v roku 1944 bol Ladislav Sára prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. Výzvami burcoval obyvateľstvo do povstania.
Posledný októbrový deň v roku 1944 Sáru zajali na Starých Horách. Väznili v Banskej Bystrici a Bratislave. Dostal sa do transportu smerujúceho do koncentračného tábora. Vlak však zbombardovali americké stíhačky.
Zdroj: Global 24/TASR