Barbara Dallosová Správy

Predstavenie, ktoré zastavil Kotleba, odohrajú Brezňania v Bratislave: Príde aj prezident Kiska

Divadelníci, ktorým župan Marian Kotleba prerušil predstavenie počas hry, vystúpia v hlavnom meste. Pozvanie na hosťovanie dostali s cieľom vyjadriť súboru solidaritu. Účasť potvrdil aj prezident.

Ilustračný obrázok k článku Predstavenie, ktoré zastavil Kotleba, odohrajú Brezňania v Bratislave: Príde aj prezident Kiska
Zdroj: Zuzana Holišíková

Po tom, čo predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba pred niekoľkými dňami zastavil v Brezne rozohrané divadelné predstavenie Kováči, divadelníci ho dnes dohrajú do konca v Bratislave. Inscenáciu uvedie A4 – priestor súčasnej kultúry a Divadlo SkRAT, ktorí chcú takto breznianskemu divadelnému súboru Jána Chalupku vyjadriť solidaritu.

Účasť potvrdil aj prezident

,,Inscenácia Kováči hosťuje v Bratislave na pôde profesionálneho nezávislého divadla s cieľom podporiť solidárnosť s ochotníkmi a súčasne neochotu podvoľovať sa pravicovému extrémizmu v slobodnej, demokratickej krajine," uviedla Sandra Polovková z A4. Podotkla, že ide o závažnú a znepokojivú situáciu.

Predstavenie sa uskutoční dnes o 19.30 h a svoju účasť podľa Polovkovej potvrdil aj prezident SR Andrej Kiska. Lístky sú už vypredané.

Kraj zvažuje trestné oznámenie

Kotleba predstavenie 14. marca zastavil vraj pre krajne expresívne výrazy a vulgarizmy. Vystúpenie si úrad objednal ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja.

,,Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru. Od počiatku sa v ňom však používali krajne expresívne výrazy. Ich frekvencia sa stupňovala a v tej chvíli sa predseda BBSK, aj vzhľadom na reakcie publika, rozhodol predstavenie ukončiť," vysvetlila hovorkyňa BBSK Michaela Piliarová.

Podľa divadelníkov v inscenácii však vulgarizmy neboli preto, aby sa nadávalo. Vyjadroval sa tým charakter osoby a patrilo to do konceptu hry, podotkli. Inak by to podľa nich stratilo svoj význam, vtip a šmrnc. Piliarová uviedla tiež, že v súvislosti s výrokmi, ktoré v hre zazneli, Úrad BBSK zvažuje podanie trestného oznámenia.

Môže vás zaujímať:

Predstavenie breznianskych ochotníkov prerušil Kotleba: Takto to zdôvodňuje župa!

Kotlebova stopka ochotníkom s vášnivou dohrou v breznianskom parlamente: Čo si o incidente myslia naši poslanci?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM