Správy

Pellegrini dal brezniansku nemocnicu za príklad ostatným

Podľa premiéra je toto zdravotnícke zariadenie v dobrých číslach, má vyrovnané hospodárenie a dáva ju za príklad ostatným.

Ilustračný obrázok k článku Pellegrini dal brezniansku nemocnicu za príklad ostatným
5
Galéria
Zdroj: FB P. Pellegrini

Nemocnica s poliklinikou v Brezne, kde od vlaňajšieho mája prebieha rekonštrukcia priestorov aj s finančnou podporou vlády, je podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) príklad toho, ako sa darí skĺbiť poskytovanie plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti a zároveň pracovať na veľkom investičnom projekte.

„Je to veľmi náročná operácia,“ konštatoval minulý týždeň na pôde horehronskej nemocnice. Počas návštevy Horehronia sa zastavil aj v železiarňach v Podbrezovej.

Veľká rekonštrukcia

„Naše nemocnice neobnovujeme iba vo veľkých krajských mestách alebo v hlavnom meste. Značné prostriedky sa investujú aj do regionálnych nemocníc. V Brezne sa realizuje investícia vo výške 8,3 milióna, ktorá je z väčšej časti hradená z eurofondov. Prinesie jej nový urgentný príjem či operačné sály a čo slúži ku cti vedeniu a všetkým ľuďom v nemocnici, celá rekonštrukcia prebieha za plného chodu. Museli nájsť náhradné operačné sály, spriechodniť nové komunikácie i chodby,“ reagoval predseda vlády.

Breznianska nemocnica je neziskovou organizáciou s pôsobnosťou štátu. Ako tvrdí vedenie nemocnice, zatiaľ preinvestovali 3,4 milióna eur. Rekonštrukčné práce idú v súlade s harmonogramom a mali by potrvať najneskôr do konca tohto roka.

Podľa premiéra je toto zdravotnícke zariadenie v dobrých číslach, má vyrovnané hospodárenie a dáva ju za príklad ostatným.

„Vedia hospodáriť tak, aby nevytvárali a negenerovali dlh. Bolo by fajn, keby platilo v každej nemocnici na Slovensku to, čo v Brezne. Nesprivatizovala lukratívne časti medicínskej starostlivosti, pretože sa ich rozhodla poskytovať vo vlastnej réžii. Prevádzkuje zdravotnú dopravnú službu, záchranky, sanitky, vo vlastnej réžii má lekárne. Nevenuje sa len tomu stratovému, čo v zdravotníctve je, ale ponechala si aj to lukratívne, čo pomáha zlepšovať hospodárenie nemocnice,“ zdôraznil Pellegrini.

Ako dodal, keby všetky nemocnice v minulosti takto postupovali a nedovolili privatizovať ziskové časti zdravotnej starostlivosti, tak by na tom boli lepšie.

Dôležitý zamestnávateľ na Horehroní

Železiarne Podbrezová sú v regióne strategickým podnikom a na Horehroní jedným z najväčších zamestnávateľov. Premiér sa zúčastnil exkurzie a pozrel si, ako sa z oceľového odliatku na konci linky dostaneme k vyrobenej rúre, ktorá potom smeruje k zákazníkom nielen do Európy, ale do celého sveta.

„Fabrika si pripomína 180 rokov svojej existencie, prežila rôzne obdobia a som rád, že podbrezovské železiarne stále fungujú. Oceňujem úroveň investícií do moderných technológií a technológií, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie. Podnik má podiel desať percent celoeurópskej potreby rúr a na trhu má nesmierne veľké postavenie. To je niečo, s čím sa nie každá fabrika na Slovensku, vlastnená slovenskými majiteľmi, môže pochváliť,“ uviedol Pellegrini.

Premiér Pellegrini na návšteve Horehronia
5
Galéria
Zdroj: FB P. Pellegrini
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM