Kristína Kožiaková Rôzne

Obľúbená baza čierna kvitne aj v blízkosti Brezna. Miesta, kde všade narazíme na zdravú pochúťku

Baza má nádhernú vônu, krásne bohaté kvety a bazový sirup jasne definuje začiatok leta. Jej kvality dobre poznajú aj Brezňania. Ak chcete túto zdravú pochúťku nájsť, netreba za ňou chodiť ďaleko. Stačí sa len dobre rozhliadnuť. Kde v našom okolí si ju môžete nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku Obľúbená baza čierna kvitne aj v blízkosti Brezna. Miesta, kde všade narazíme na zdravú pochúťku
Foto: Ivana Kováčiková / Zdroj: Dnes24.sk

Baza čierna je krík, ktorý rastie v opustených záhradách, zbúraniskách, na okrajoch lúk a lesov. Niekedy sa sformuje do stromu, ktorý môže mať výšku až šesť metrov. Jej kvety sú ľahko rozpoznateľné. Svoje okolie skrášľuje svojou korunou dvakrát do roka. Najprv v máji, keď kvitne bledožltými kvetmi a druhý raz čiernymi bobuľami, ktoré vyrastajú v mohutných sýtočiernych strapcoch. Na liečebné účely sa využívajú aj kvety, aj plody. Navyše svojím zápachom odpudzuje hlodavce a hmyz.

V okolí Brezna

V breznianskom okolí rastie baza čierna naozaj v hojnom počte. „My sa chystáme na "rúry“ v oblasti Drakšiar. Chodievame tam každý rok a vždy je čo oberať,„ prezradila nám Danka miesto, ktoré nepovažuje za tajné. "Naozaj je jej tam vždy dostatok, necítim preto potrebu zatajovať,“ doplnila s úsmevom.

„S manželom zvykneme chodiť na bazu smerom na Vagnár,“ upresnila nám svoje miesto Katarína a spomenula si, že kedysi chodievali až nad Mýto pod Ďumbierom.

Mladá Brezňanka Kika sa s nami podelila tiež o svoj tip:„Baza je všade po lúkach, keď idete hore Laznou. Ešte nie je všade poriadne rozkvitnutá, ale predpokladám, že do týždňa bude v plnom kvete a pripravená na výborný sirup,“ povedala.

Pohanský mýtus

Pred mnohými stáročiami existoval v pohanských kultúrach mýtus o kríku života a smrti. O kríku, ktorý bol bránou do podsvetia pre tých, čo stratili niť života. Slúžil aj živým na prístup k svojim zosnulým príbuzným počas rituálov. Kelti sa klaňali jeho rozkvitnutým kvetom a hladili jeho kôru. V tých dobách sa hovorilo o duchoch, ktorí cez tento ker prichádzajú a odchádzajú a priamo v ňom viažu negatívne sily, choroby a nešťastie. Kto by teda odpílil z dreva, uvoľnil by nedobré energie, ktoré by sa mohli preniesť na celý dom. Preto sa k nemu všetci správali s úctou. V tých dobách sa nenašiel nikto, kto by tento krík odpílil, vyťal či olámal. Ten ker sa volá Baza čierna.

Môže vás zaujímať:

Pri Brezne vyrastá unikát. Kedy sprístupnia 6 kilometrov dlhý náučný banský chodník?

Skvelá správa pre Brezňanov: Plaváreň v meste je konečne otvorená!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM