Kristína Kožiaková Rôzne

Nový primátor aj podpora rodín. Čo všetko sa dostalo do breznianskej kroniky?

Kroniky miest a obcí sú akýmsi denníkom. Zachytávajú to, čo by inak mohlo zostať zabudnuté. Pozrite, aké udalosti a míľniky Brezna sú zachytené v tej minuloročnej!

Ilustračný obrázok k článku Nový primátor aj podpora rodín. Čo všetko sa dostalo do breznianskej kroniky?
Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo schválilo zápis do kroniky na rok 2015. Okrem začatia veľkých investičných akcií sa v nej píše aj o podpore rodiny.

Breznianske mestské zastupiteľstvo schválilo na 5. zasadnutí, ktoré sa konalo 15. júna okrem všeobecne záväzného nariadenia o mladých talentoch aj zápis do kroniky 2015. Kronikárkou mesta je už dlhé roky pani Anna Štulrajterová. Pri nahliadnutí do kroniky sme vybrali sumár zaujímavostí ktoré sa odohrali v roku 2015. Na ktoré si spomínate?

750 rokov

Prvá písomná zmienka o území, na ktorom mesto vzniklo, pochádza z roku 1265, odvtedy uplynulo 750 rokov. „V znamení tohto jubilea sa niesli viaceré podujatia, predovšetkým Dni mesta Brezna, ktoré sa konali v posledný májový víkend. Na všetkých oficiálnych písomnostiach po celý rok 2015 mesto používalo logo týchto osláv,“ uvádza kronika.

Čítajte aj: 750-ročné Brezno má svoje logo: Pozrite FOTO víťazného návrhu

Nový primátor

Ako uvádza ďalej kronika, vo verejnom živote zaznamenali Brezňania v roku 2015 veľa zmien. Väčšina aktivít a zmien veľmi úzko súvisí so zmenami vo vedení mesta.

„Dvanásť rokov, tri volebné obdobia, bol primátorom mesta Jaroslav Demian. Koncom minulého roka, na základe výsledkov komunálnych volieb, ho vo funkcii vystriedal Tomáš Abel. Od tejto skutočnosti sa potom odvíjali aj ostatné podstatné zmeny. Jeho nástup do funkcie bol spojený aj s nepopulárnymi opatreniami,“ čítame ďalej.

Vo februári sa znížil počet zamestnancov mestského úradu o 19 ľudí. Primátor si zvolil za svojich zástupcov poslancov z mestského zastupiteľstva a to Jána Králika a Petru Dzurmanovú.

Koniec príspevkových organizácií

V júli 2015 ukončilo činnosť mestské kultúrne stredisko a mestský športový klub, k úradu boli pričlenení pracovníci Turisticko-informačnej kancelárie, redakcie MY Horehronia a traja zamestnanci, ktorí prešli pod odbor športu a kultúry. Personálne aj organizačné zmeny nastali aj vo vedení technických služieb a mestskej polície, uvádza kronika.

Investičné akcie

Dlhoočakávané investičné akcie nadobudli reálne rozmery a začalo sa s ich realizáciou. Symbolickým poklepkaním na základný kameň sa začala realizácia obchvatu mesta Brezno.

"Mesto dokončilo projekt kanalizácie na uliciach Poľná, Potočná, Hlboká, Cesta osloboditeľov, IBV Rovne, zrekonštruovaný bol objekt základnej školy na Ulici Pionierska 4, začal sa realizovať projekt stavebných úprav na židovskej synagóge, ktorá bola slávnostne sprístupnená verejnosti v máji 2016 a podarilo sa tiež zdigitalizovať mestské kino konkretizuje kronika.

Podpora mladých rodín

Mesto sa tiež rozhodlo viac podporovať mladé rodiny. V novembri poslanci schválili poskytnutie nenávratného finančného príspevku pri narodení dieťaťa.

„Hospodárenie mesta Brezno sa v uplynulom období ocitlo v kritickej situácii a pre jej zlepšenie muselo nové vedenie v prvom polroku 2015 pristúpiť k viacerým opatreniam. Na tlačovej konferencii to oznámil primátor mesta Tomáš Abel,“ konkretizuje sa v úvode kroniky.

Môže vás zaujímať:

O krok bližšie k novým bytom v Brezne. Poslanci im dali zelenú!

Kde sa schladiť v letných horúčavách? 5 inšpirácií z okolia Brezna

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM