Kristína Kožiaková Rôzne

Nebaví vás vysedávanie pri vode? 5 túr v okolí Brezna, ktoré sa oplatí vyskúšať

Leto je za prvou polovicou a vy ste neúnavní dobrodruhovia? Potom sa môžete inšpirovať, kam vyraziť do krásnej prírody v našom okolí!

Ilustračný obrázok k článku Nebaví vás vysedávanie pri vode? 5 túr v okolí Brezna, ktoré sa oplatí vyskúšať
Zdroj: Miroslav Kasák

Cestou SNP

Cesta hrdinov SNP je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku a je súčasťou Európskej diaľkovej trasy E 8. Územím Horehronia vedie úsek s dĺžkou 97 km.

Z Telgártu stúpa chodník na legendami opradenú Kráľovu hoľu, kde sa začína jeden z najkrajších úsekov hrebeňom Nízkych Tatier. Od vysielača na vrchole Kráľovej hole pokračuje chodník cez Ždiarske sedlo – útulňu Andrejcovú – sedlo Priehyba – útulňa Ramža – horský priechod Čertovica – cez Kumštové sedlo – ku Chate M. R. Štefánika pod Ďumbier, najvyšší bod Nízkych Tatier (2045 m n.m.) – Chopok – Kamenná chata pod Chopkom – Chabenec s útulňou – cez prírodný úkaz Latiborská hoľa – na sedlo pod Skalkou – Kozí chrbát až na Donovaly, kde si ďalej razí cestu Veľkou Fatrou.

Je to náročná dlhá vysokohorská túra so značným prevýšením. Na turistcký chodník SNP sa však dostanete z viacerých miest na Horehroní, a tak si viete zložitosť trasy prispôsobiť. Na vrchol Nízkych Tatier, Ďumbier, vedie i kratší chodník z Trangošky, cez jaskyňu Mŕtvych Netopierov a Chatu M. R. Štefánika (11 km). Rodiny s deťmi si môžu vychutnať krásy vrcholov Nízkych Tatier výletom lanovkami, ktoré spájajú obe strany Chopku.

Túra k Vajskovskému vodopádu

10 km dlhá Vajskovská dolina sa považuje za jednu z najkrajších v Nízkych Tatrách. 9 metrov vysoký Vajskovský vodopád v nadmorskej výške 1200 mnm, ktorý sa nachádza v závere doliny v divokých skalných tiesňavách je celoročne turisticky prístupný. Vodopád aj napriek svojej kráse zostáva skrytý a málo známy aj pred domácimi. Vajskovská dolina patrí k najkľudnejším a najčarovnejším dolinám v Nízkych tatrách a možno aj práve preto sa tam vyskytujú v hojnom počte medvede. K vodopádu vedie turistický chodník z obce Dolná Lehota. Panenská príroda v okolí vás očarí a určite patrí medzi miesta, ktoré by ste mali navštíviť.

Celá dolina spolu s rekreačnou oblasťou Krpáčovo ponúka okrem prechádzky lesom a člnkovania na jazere aj dobré možnosti na cykloturistiku.

Dobrodružstvo v Dobročskom pralese

Miesto, ktoré sa vyvíja tisícročia a na ktoré smiete vstúpiť len pohľadom. Prechádzka lesnou cestou a chodníčkom po hranici pralesa, obohatená o odborný výklad turistického sprievodcu, je zárukou nevšedného zážitku. Národná prírodná rezervácia Dobročský prales sa nachádza v katastri obce Čierny Balog a je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom.Tento prales patrí medzi najstaršie pralesovité rezervácie na Slovensku.

Skalka a breznianske okolie

Ľahšia turistická trasa breznianskym chotárom po stopách studničiek uja Libiča, ktorého pozná nejeden Brezňan. Cestou po Chodníku zdravia s pokračovaním Kyslíkovou dráhou alebo priamo dolinou Lazná sa ocitnete v prírodnej rezervácii Breznianska skalka a Horné lazy. Naskytnú sa vám pohľad z takmer vtáčej perspektívy, okolitá zeleň, nádherné výhľady na rôzne časti mesta a jeho okolia. Kryštálovo čistá voda z troch desiatok studničiek. To všetko vám spríjemní ľahkú túru v našom najbližšom okolí.

Okolo Vepra aj na koni

Huculskou magistrálou okolo Klenovského Vepra môžete okrem pešej túry vyskúšať aj putovanie na koni. Vydajte sa medzi malebnou drevenou dedinkou Sihla s nekonečnými lúkami okolo dominantného Klenovského Vepra, viditeľného z mnohých miest Slovenska, na Salaš Zbojská (45 km). Zo Salaša Zbojská sú k dispozícii kratšie trasy na Gazdovský dvor do sedla Chlípavica, do sedla Burda a pod najvyšší vrch vo Veporských vrchoch – Fabovu hoľu. Zo sedla Burda si nájdete cestu aj k rieke Hron. Lesnou cestou sa dostanete priamo do obce Závadka nad Hronom.

Pozrite si krásne zábery z nášho Horehronia vo fotogalérii

Môže vás zaujímať:

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Brezne, o ktorých vie málokto

Vodné radovánky priamo v lone prírody. 5 tipov, kam pri Brezne sa v lete oplatí vyraziť

V obrazoch: Leto na Horehroní je naj!
10
Galéria
Foto: Stanislav Spáč / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM