Katarína Oravská Rôzne

Náš rodák Ivan Bella nečakal, že poletí do vesmíru práve on

Ivan Bella pochádza z Dolnej Lehoty neďaleko Brezna. Prvý a jediný slovenský kozmonaut nečakal, že do vesmíru skutočne poletí on. Očakával, že uprednostnia služobne staršieho kolegu Michala Fuliera, ktorý sa na kozmický let pripravoval tiež.

Ilustračný obrázok k článku Náš rodák Ivan Bella nečakal, že poletí do vesmíru práve on
Zdroj: TASR

Definitívny verdikt sa dozvedel tri dni pred štartom

„Prvýkrát sme sa dozvedeli, kto by mohol poletieť, asi v polovici prípravy. Neočakával som to. Očakával som, že prednosť dostane Michal Fulier, ktorý je o 10 rokov starší, mal vyššiu hodnosť, bol vo vyššej funkcii. Že mne povedia, ty si ešte mladý, ešte dostaneš šancu,“ opísal Bella v rozhovore svoje prvé pocity po tom, ako sa dozvedel, že do vesmíru zrejme poletí on.

Definitívny verdikt sa dozvedel približne tri dni pred štartom. Tam už nastúpila radosť a súčasne pocit zodpovednosti. „Pocity boli zmiešané. Na jednej strane radosť, na druhej som si začal uvedomovať tú obrovskú zodpovednosť. Začal som si uvedomovať, že Slováci nielen na Slovensku, ale na celom svete budú s veľkým napätím sledovať celý let a budú zvedaví, ako zvládnem svoje úlohy a ako budem reprezentovať Slovensko,“ povedal.

Jeho pobyt vo vesmíre trval sedem dní 21 hodín a 56 minút

Bella priznal, že ako dieťa chcel byť čímkoľvek, svoj sen o lete do vesmíru však začal snívať až vtedy, keď sa naskytla reálna šanca. Dovtedy sa touto otázkou nezaoberal. „Sústreďoval som sa, aby som vykonával svoju prácu čo najlepšie a reálne som začal uvažovať o možnosti stať sa kozmonautom v čase, keď sa táto možnosť vyskytla." Než sa do kozmu dostal, absolvoval podľa vlastných slov veľmi náročný výcvik a stovky rozličných vyšetrení.

Raketa Sojuz TM-29 na palube s Bellom sa z kozmického strediska Bajkonur v Kazachstane vzniesla 20. februára 1999 a 22. februára sa spojila s ruskou orbitálnou stanicou Mir. Slovenský kozmonaut na orbite vykonal viacero pokusov v oblasti lekárskej vedy, jedinečný bol najmä test s prepelicami zameraný na možnosť ich prežitia počas dlhodobých letov. Jeho pobyt vo vesmíre trval sedem dní 21 hodín a 56 minút. Skončil sa 28. februára 1999 o 03.15 h SEČ mäkkým pristátím v zasneženej kazašskej stepi.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM