ELA Správy

Narodeninová jazda: Na Horehroní sa stretnú dva vláčikové unikáty!

Počas najbližšieho víkendu sa v obci Hronec stretnú dva slovenské vláčikové unikáty.

Ilustračný obrázok k článku Narodeninová jazda: Na Horehroní sa stretnú dva vláčikové unikáty!
10
Galéria
Zdroj: TASR

Najväčší parný rušeň 498.104 Albatros v piatok vyrazí na svoju narodeninovú jazdu až z hlavného mesta priamo do Hronca kde na neho bude čakať najmenší parný rušeň.

Cyklodreziny

Trojdňový železničný víkend vlakom začne v piatok o 7:30 ráno odchodom parného vlaku z hlavnej stanici v Bratislave. Záujemcovia, ktorí si dopredu rezervovali výlet, zažijú netradičnú celodennú jazdu naprieč Slovenskom až do horehronskej obce Hronec.

Obec je známa traťou úzkokoľajky Čiernohronskej železničky, po ktorej kedysi aj Čiernohronská železnička premávala. Aktuálne sa trať využíva na vlakovú atrakciu – cyklodreziny, ktoré sú jediné svojho druhu na Slovensku.

Vláčiky pre všetkých

Všetci milovníci a záujemcovia o vlaky budú mať počas soboty možnosť odfotiť sa s viacerými parnými rušňami, ktoré budú odstavené priamo v Hronci.

Netradične bude v tento deň premávať pre cestujúcich, ktorí do Hronca prišli vlakom, Albatros aj Čiernohronská železnička na trase Hronec – Čierny Balog – Vydrovská dolina.

"Do súčasnosti sa z celej 15-kusovej série týchto rušňov zachovali v rámci bývalého Československa iba tri stroje, z tohto iba jeden prevádzkyschopný parný rušeň 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky na Štedrý deň v roku 1954,“ uviedol Jaroslav Vereš, predseda Albatros klubu.

„Tento rok je región Horehronie v znamení legendárnych vlakov. Vláčikovú sezónu odštartovali parné a dieselové vláčiky Čiernohronskej železničky. Od júna začal premávať historický 70-ročný Horehronský expres a v závere leta sme spustili aj nový projekt – Horehronských cyklodrezín a tým obnovili život na aktuálne nevyužívanej časti trati úzkokoľajky medzi Chvatimechom a Čiernym Balogom. Sme nesmierne radi, že takéto netradičné stretnutie parných vlakových legiend sa uskutoční práve v našom regióne,“ uviedla Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Ilustračné foto, TASR

Horehronské cyklodreziny
10
Galéria
Zdroj: horehronie.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM