Eva Viestová Šport

Nadšenci lezenia spojili sily. Zo zásobníku vody spravili lezeckú stenu

Lezeckú stenu v bývalom železničnom zásobníku vody sprístupnili v sobotu verejnosti v obci Polomka v okr. Brezno. Nevyužívanú stavbu dostali nadšenci lezenia do prenájmu na neurčitý čas. Ako povedal jeden z iniciátorov lezeckej steny Aleš Hereta, materiál nakúpili zo sponzorských príspevkov a darov.

Ilustračný obrázok k článku Nadšenci lezenia spojili sily. Zo zásobníku vody spravili lezeckú stenu
Foto: Eva Viestová

Keď k tomu pripočítali cenu dobrovoľníckej práce, vytvorili dielo asi za 10.000 eur.

Nadšenci lezenia využili dutý priestor stavby

Približne sedem metrov vysoké stavby s kruhovým pôdorysom slúžili v minulosti železničiarom ako zásobárne vody pre rušne. Keďže samotná nádrž je až vo vrchnej časti budovy, nadšenci lezenia využili dutý priestor stavby.

„Našlo sa nás tu viacero nadšencov lezenia a v okolí nám niečo podobné chýba. Momentálne ešte nemáme prevádzkový poriadok, ale predpokladáme založenie klubu, kde si budeme platiť členské. Dovtedy to, samozrejme, bude otvorené tiež pre každého na požiadanie. Zažiadali sme aj o certifikát o bezpečnosti a predpokladám, že ho aj získame, pretože sme si na stavbe dali záležať. Tu to funguje s istením bezpečnostným lanom,“ povedal Hereta.

Vybudovanie lezeckej steny v Polomke zastrešilo občianske združenie Trend

Na budove opravili strechu a vykonali ďalšie nevyhnutné opravy.

„Mládež sa dnes venuje väčšinou počítačom a na šport takmer zabúda. Aj preto som veľmi rád, že z iniciatívy mladých sa podarilo vybudovať toto dielo. Verím, že bude dlho slúžiť všetkým nadšencom športu,“ doplnil pri otváraní lezeckej steny starosta Polomky Ján Lihan.

Lezecká stena Polomka
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM