Katarína Oravská Správy

Kontrolóri si v Brezne a Bystrici posvietili na pieskoviská: V niektorých zakázali deťom sa hrať!

Parazity toxocara na pieskovisku v Brezne a nevyhovujúca mikrobiologická kvalita piesku pre vysoký výskyt termotolerantných koliformných baktérií v dvoch predškolských zariadeniach v Kremničke a v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Kontrolóri si v Brezne a Bystrici posvietili na pieskoviská: V niektorých zakázali deťom sa hrať!
Zdroj: Webnoviny.sk

To sú tohtoročné negatívne výsledky kontrol Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Kontroly kvality piesku v pieskoviskách určených na hranie detí úrad zrealizoval v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru.

Ako dnes informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová, úrad vykonal v tomto roku kontrolu zatiaľ v 15 náhodne vybraných predškolských zariadeniach v okresoch Banská Bystrica a Brezno, pri ktorých odobral 42 vzoriek piesku. Ďalšie štyri vzorky piesku odobrali z dvoch mestských pieskovísk v Banskej Bystrici.

Zákaz využívania piesku v pieskovisku na hry detí

Vo všetkých troch prípadoch bolo vydané opatrenie na zákaz využívania piesku v pieskovisku na hry detí. „Výsledky kontrol pieskovísk nie je ešte možné porovnať s vlaňajšími, pretože pracovníci relevantného odboru budú v kontrolách pokračovať,“ pripomenula Tolnayová.

Pôvodcom toxokarózy sú exkrementy psov a mačiek

Hygienici robili kontroly hlavne pre možný výskyt toxokarózy u detí, ktorého pôvodcom sú exkrementy psov a mačiek. Hranie sa detí na pieskoviskách však prináša so sebou viaceré zdravotné riziká vyplývajúce zo znečistenia piesku.

„Najčastejšie sú parazitárne infekcie, ktorých pôvodcom sú exkrementy domácich miláčikov, či túlavých mačiek a psov v pieskovisku. Za určitých okolností môžu spôsobiť ochorenia ako napríklad toxokaróza, toxoplazmóza, nákaza detskou pásomnicou. Zdrojom ostatných parazitárnych ochorení je infikovaný človek a pôvodcovia týchto nákaz sa do pieskoviska môžu dostať aj pri polievaní piesku infikovanou vodou. Z mikrobiálnych nákaz prichádza do úvahy najmä salmonelóza,“ vymenovala riziká vedúca odboru hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Katarína Slotová.

Ako dodala, pôvodcovia týchto ochorení sa do organizmu dostávajú najčastejšie ústami, ale môže to byť aj prenos sliznicou, či poranenou kožou.

Príznaky ochorenia

Výskyt ochorenia sa môže prejaviť celkovými príznakmi ako sú bolesti hlavy, teplota, únavnosť, zväčšenie lymfatických uzlín, kožné vyrážky. Ďalej sú to príznaky postihnutia zažívacieho systému – bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačky niekedy s prímesou hlienu a krvi, alebo larvy môžu zaplniť črevo a spôsobiť jeho nepriechodnosť. U niektorých ochorení sa larvy alebo samotné parazity krvnou cestou alebo lymfatickou cestou dostávajú do pľúc, kedy sa ochorenie prejavuje kašľom. Larvy škrkavky detskej sú vykašľané, alebo prehltnuté. Pri prenikaní do celého organizmu (napríklad pásomnica detská) je následkom aj vytváranie cýst vo vnútorných orgánoch.

Rodičia by mali sledovať v akom piesku sa ich dieťa hrá

Jednotlivé RÚVZ banskobystrický nevynímajúc, vykonávajú v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru kontrolu dodržiavania povinností prevádzkovateľov pieskovísk – pravidelné čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie o čom musia byť vedené písomné záznamy. Účinným opatrením je zabezpečenie prekrytia pieskoviska počas jeho nevyužívania, aby sa tak zabránilo vstupu zvierat priamo na piesok, aj keď takéto opatrenie legislatíva neustanovuje.

„Rodičia by mali vedieť o rizikách infekcie z kontaminovaného pieskoviska a sledovať v akom piesku sa ich dieťa hrá," povedala Slotová. Dieťaťu by sme mali podľa nej tiež zabrániť konzumovať piesok. Nebezpečné môže byť aj prikrmovanie dieťaťa počas hry na piesku.

„Medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia vzniku týchto ochorení patrí pravidelné odčervovanie psov a mačiek, dodržiavanie hygienických pravidiel pri kontakte s cudzími zvieratami, odstraňovanie výkalov psov a mačiek, dôkladné umývanie ovocia a zeleniny a výchova k základným hygienickým návykom – umývanie rúk pred jedlom, po hrách, nevkladanie si rúk do úst a podobne,“ uzatvorila Slotová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM