Rôzne

Na Horehroní majú horúčavy prebiť búrky, niekde aj s krúpami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu pre väčšinu krajov Slovenska výstrahy 1. stupňa pred búrkami.

Ilustračný obrázok k článku Na Horehroní majú horúčavy prebiť búrky, niekde aj s krúpami
Zdroj: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu pre väčšinu krajov Slovenska výstrahy 1. stupňa pred búrkami. Informuje o tom na svojom webe.

1. stupeň výstrahy platí pre Brezno a celý okres v stredu od 10:00 do 22:00 hodiny. Môžu sa vyskytnúť aj búrky s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ informuje SHMÚ.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Spúšť na Spiši

Silné búrky už tento týždeň stihli napáchať rozsiahle škody. Po lokálnej povodni vyhlásili v Spišskom Podhradí v nedeľu (16. júna) mimoriadnu situáciu. Mesto zasiahla aj veterná smršť a zosunul sa približne 70 metrov dlhý úsek cesty.

Ilustračné foto, TASR

Časť Slovenska zasiahli pred pár dňami silné búrky s krupobitím v nedeľu 16. júna. Pozrite si zábery!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM