Správy

Na HOREHRONÍ chcú zachrániť VZÁCNE dedičstvo: Vzniklo spoločné memorandum, FOTO

Výsledkom spolupráce má byť spoločný, koordinovaný postup pri obnove, revitalizácii, rekonštrukcii a ochrane liatinových a kovaných prvkov náhrobnej architektúry a iných kovaných objektov.

Ilustračný obrázok k článku Na HOREHRONÍ chcú zachrániť VZÁCNE dedičstvo: Vzniklo spoločné memorandum, FOTO
6
Galéria
Zdroj: horehronie.sk

Päť organizácií na Horehroní podpísalo v stredu memorandum na záchranu liatinových náhrobníkov s cieľom zachrániť vzácne dedičstvo na cintorínoch, ktoré odkazuje na železiarsku minulosť regiónu. Signatármi sú Horehronské múzeum, Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie, Regionálne združenie miest a obcí Horehronia, občianske združenie Coburgovci na Slovensku a spoločnosť Ľupčianske kovozávody. TASR o tom informovala OOCR.

Spoločný postup

Výsledkom spolupráce má byť spoločný, koordinovaný postup pri obnove, revitalizácii, rekonštrukcii a ochrane liatinových a kovaných prvkov náhrobnej architektúry a iných kovaných objektov. Zámerom je zachovať ich v maximálnej miere na pôvodnom mieste tak, aby sa stali perspektívne súčasťou kultúrnej poznávacej trasy cestovného ruchu v regióne – Coburgovská železná cesta. Spoluprácu partnerov zastreší Horehronské múzeum, ktoré pred niekoľkými rokmi vykonalo inventarizáciu náhrobníkovej architektúry a liatinových objektov.

K ochrane týchto prvkov má prispieť aj vypracovaný vzor všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré môžu obce použiť na vypracovanie vlastných VZN, a tak môcť legislatívne ochrániť vo vlastnej réžii hodnotné liatinové artefakty.

„Nielen samotné memorandum, ale i jeho prílohy v podobe návrhu znenia VZN, manuálu alebo konzultácie s odborníkmi znamenajú užitočnú pomôcku pre samosprávy postarať sa citlivým spôsobom o vzácne dedičstvo na cintorínoch,“ zdôraznila predsedníčka Združenia miest a obcí Horehronia Tatiana Čontofalská.

Rozvoj cestovného ruchu

Spolupráca sa má pretaviť aj do propagácie zámeru ochrany, či už čiastkovej alebo komplexnejšej a koordinovaného postupu pri snahe vyhlásiť objekty a prvky náhrobníkovej architektúry za pamätihodnosti alebo národné kultúrne pamiatky v každej obci Breznianskeho okresu.

„Liatinová krása a železiarska história Horehronia môže obohatiť rozvoj cestovného ruchu v našom regióne,“ doplnil predseda predstavenstva OOCR Región Horehronie Tomáš Abel.

Hutnícka história je súčasťou dejín obcí na hornom toku Hrona. Na území Breznianskeho okresu pôsobil štátny hutnícky komplex s centrom v Hronci, ale tiež súkromný hutnícky podnik patriaci šľachtickej rodine Coburgovcov, sústreďujúci prevádzky od Červenej Skaly až po Polomku. Hoci prevádzky dávno zanikli, stopy po tomto druhu podnikania ostali. Zachovali sa v názvoch lokalít, ale najvýraznejšie na horehronských cintorínoch.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Záchrana liatinových náhrobníkov spojila 5 organizácií na Horehroní
6
Galéria
Zdroj: horehronie.sk
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM