Meteorológovia varujú pred dusným počasím: Neochráni nás už ani naša nadmorská výška
Určite poznáte nepríjemné dusné počasie. V lete potrápi najmä ľudí, ktorí majú problémy či už s vysokým, alebo s nízkym tlakom. Počet sparných dní pritom pribúda.
Hranicou pre pocit dusna je pri relatívnej vlhkosti vzduchu 100 percent už teplota 16,5 stupňa C, pri relatívnej vlhkosti 50 percent teplota 27,9 stupňa C a pri vlhkosti 30 percent až 36,9 stupňa C. „Keďže ide o subjektívny pocit, hranica dusna bola presne stanovená na základe jednej z vlhkostných charakteristík a to tzv. tlaku vodnej pary,“ povedal Marek Švec zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V meteorológii je dusný deň na meteorologickej stanici zaznamenaný v prípade, ak je o 14. hodine miestneho času nameraný tlak vodnej pary s hodnotou 18,8 hPa a vyššou.
Najvyšší počet dusných dní býva v letnom období v nížinách, s rastúcou nadmorskou výškou ich počet klesá. V nadmorských výškach nad 1000 metrov sa už takmer nevyskytujú. V posledných rokoch však bol zaznamenaný častejší výskyt dusných dní aj v týchto polohách, napríklad na meteorologickej stanici Telgárt (900 m n. m.).
Foto: ilustračné