Katarína Oravská Správy

Mestskí policajti urobili pre Rómov rozpis upratovania, spolupracujú aj s majiteľom zberných surovín

Viete, čo robili breznianski mestskí policajti v prvom polroku tohto roka? O ich činnosti sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Zistíte koľko hodín hliadkovali, ako zabezpečujú verejný poriadok v Brezne aj to, do koľkých minút preverili oznámenia na núdzovej linke 159.

Ilustračný obrázok k článku Mestskí policajti urobili pre Rómov rozpis upratovania, spolupracujú aj s majiteľom zberných surovín
Zdroj: TASR

Za prvý polrok 2013 príslušníci Mestskej polície Brezno (MsP) vykonali 1 631 zákrokov a úkonov pri plnení úloh mestského policajta a riešili celkom 571 priestupkov. Údaje uvádza polročná správa o činnosti Mestskej polície Brezno, ktorá je verejne prístupná na webe mesta.

Eliminácia narúšania verejného poriadku

V prvom tohtoročnom polroku ste mohli vidieť 362 motorizovaných a 51 peších hliadok, ktorých úlohou bolo minimalizovať protispoločenské činnosti a zabezpečovať verejný poriadok. V zvýšenej miere sa hliadkovalo v nočných hodinách v piatok a v sobotu v okolí diskobarov, reštaurácií, herní, na námestí, na autobusovej a vlakovej železničnej stanici.

Počas kultúrnych a športových podujatí príslušníci MsP vykonali 105 hodín hliadkovej činnosti. Zistených bolo takto 11 priestupkov, z toho 8 priestupkov objasnili.

Stála zásahová pripravenosť

Za prvý polrok tohto roka bolo na MsP podaných zo strany občanov 374 oznámení, podnetov a žiadostí o pomoc. Oznámenia, ktoré boli oznamované na núdzovú linku 159 preverili príslušníci MsP do 10 minút. Do hodiny dokázali preveriť ostatné oznámenia občanov.

16 nepovolených skládok

Breznianski mestskí policajti vykonali za prvý polrok tohto roku 45 hodín hliadkovej činnosti s úlohou zisťovať a riešiť nepovolené skládky v meste. „V rámci týchto kontrol bolo zistených 16 nepovolených skládok a z toho sa v 7 prípadoch podarilo objasniť páchateľa,“ uvádza polročná správa.

Mestská polícia zabezpečuje poriadok aj v rómskych osadách. Príslušníci MsP spracovali harmonogram upratovanie pre jednotlivé rodiny.

Spolupráca s majiteľom zberných surovín

„Náčelník MsP riešil s majiteľmi zberných surovín v meste spoluprácu s MsP, ktorá sa týkala rozoberania starých motorových vozidiel na verejných priestranstvách v meste a ich následného odovzdávania do zberu,“ píše sa v polročnej správa.

Aktuálne máme 12 bezdomovcov

Značnú časť práce mestských policajtov zaberá kontrolovanie bezdomovcov a iných neprispôsobivých občanov mesta. Aktuálne mestská polícia eviduje v Brezne 12 občanov bez domova, ktorí odmietajú pomoc zo strany mesta.

Občania neplatia za parkovanie

Jednou z hlavných úloh MsP je kontrola dodržiavania všeobecne záväzných nariadení mesta (VZN). Ich porušením sa občan dopúšťa priestupku proti verejnému poriadku. Najviac takýchto priestupkov bolo zistených za porušenie VZN o odťahovaní motorových vozidiel, odstraňovaní starých vozidiel a vyhradenom parkovaní na území mesta. V prvom polroku bolo riešených 63 takýchto priestupkov, pričom najviac išlo o nezaplatenie poplatku za parkovanie.

Kontrolná činnosť

Príslušníci MsP vykonali v prvom polroku tohto roka 130 hodín kontrolnej činnosti, z roho 61 hodín na priechodoch pre chodcov pri základných školách. 75 hodín robili dozor na priechodoch pre chodcov na Štúrovej ulici.

V rámci prevencie vykonali mestskí policajti 8 prednášok na základných školách a na špeciálnej škole. 45 hodín kontrolnej činnosti vykonali na uliciach medzi špeciálnou školou na Mládežníckej ulici a základnými školami na Pionierskej ulici z dôvodu predchádzania konfliktov medzi žiakmi jednotlivých škôl.

V prvom tohtoročnom polroku skontrolovali trikrát mestskí policajti reštauračné zariadenia so zametaním na požívanie alkoholických nápojov mladistvými osobami.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM