Kristína Kožiaková Rôzne

Len pár rokov dozadu a predsa už trochu retro: Spomínate si ako sa rekonštruovalo breznianske námestie? FOTO

Na súčasnú podobu breznianskeho centra sme si rýchlo zvykli a niekedy je ťažké uveriť, že to bolo len pred pár rokmi, keď naše námestie vyzeralo úplne inak. Spomínate si ešte? Zábery z rekonštrukcie vám osviežia pamäť.

Ilustračný obrázok k článku Len pár rokov dozadu a predsa už trochu retro: Spomínate si ako sa rekonštruovalo breznianske námestie? FOTO
Zdroj: Daniel Rakyta

Podľa kroniky mesta sa dňa 23. augusta 2002 v popolud­ňajších hodinách na námestí konala slávnosť ukončenia I. etapy rekonštrukcie historického námestia. Vystúpili tu rôzne súbory, divadlá, hudobné skupiny. Slávnosť bola ukončená príhovorom primátora a ohňostrojom. Do ranných hodín sa ľudia na námestí zabávali pri hudbe skupiny ZBM.

Náročný projekt na 3 etapy

Mesto Brezno realizovalo rekonštrukciu námestia niekoľko rokov. Prvá projektová dokumentácia k rekonštrukcii námestia bola spracovaná v roku 2001. Vzhľadom na finančnú náročnosť bola rekonštrukcia rozdelená do troch etáp.

Prvá a druhá sa realizovala v roku 2002 – 2003. Rekonštrukcia Námestia gen. M. R. Štefánika v Brezne – III. etapa bola finančne najnáročnejšia.

Stavebné objekty boli rozdelené na rekonštrukciu a budovanie nových častí, týkajúce sa miestnych komunikácií, verejného osvetlenia a drobnej architektúry, úpravu verejných priestranstiev a prvkov verejnej zelene, výstavbu a rekonštrukciu verejných osvetlení; výstavbu a rekonštrukciu chodníkov; rekonštrukciu miestnych komunikácií. Mesto v zmysle stanovených podmienok muselo časť nákladov finančne zabezpečiť z vlastného rozpočtu.

III. etapa rekonštrukcie bola začatá aj zrealizovaná v roku 2011; stavenisko bolo odovzdané 29. marca 2011, uvádza ďalej kronika.

Podľa mesta, najväčšou zmenou na novom námestí bolo odstránenie autobusovej stanice na železničnú stanicu. Na jej mieste bolo vybudované nové parkovisko. Mnoho viditeľných zmien sa realizovalo v historickom parku. V severnej časti boli odstavné plochy motorových vozidiel oddelené od parku.

Niekoľko historických faktov z kroniky mesta 2002

Námestie počas svojej histórie menilo svoje podoby. Menilo však i svoje názvy, ktoré sa prispôsobovali spoločensko-politickej situácii v celej našej spoločnosti.

Zo stredoveku pochádza názov námestie Ľudovíta Veľkého, nieslo i názov Lajoša Košutha. Od 7. marca 1925, pri 75. výročí narodenia prezidenta, bolo premenované na Masarykovo námestie, od 12. januára 1939 nieslo názov Štefánikovo námestie. V roku 1952 bola z námestia v dôsledku deformácie našich dejín odstránená socha gen.M.R.Štefánika, už v novembri 1950 však stratilo svoj pôvodný názov. Od tohto obdobia do roku 1990 sa volalo Námestie Gottwaldovo.

Súčasný názov Námestie gen.M.R.Štefánika je vlastne pôvodným názvom, ktorý sa námestiu vrátil 4.5.1990 pri reinštalácii pomníka Štefánika na pôvodné miesto.

Zaspomínajte si na rekonštrukciu aj pôvodný stav nášho námestia v galérii.

Môže vás zaujímať:

Spomínate si ešte? Takto sa volali ulice v Brezne za komunistov!

Breznianske námestie pred a po: Pamätáte si na rekonštrukciu?
12
Galéria
Zdroj: Naše Brezno
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM