Kristína Kožiaková Rôzne

Gynekologička z Brezna Silvia Svinčiaková: 5 vecí, ktoré trápia pacientky najviac

S akými problémami najčastejšie navštevujú ženy gynekologickú ambulanciu v Breyne? Mladá lekárka nám prezradila viac!

Ilustračný obrázok k článku Gynekologička z Brezna Silvia Svinčiaková: 5 vecí, ktoré trápia pacientky najviac
11
Galéria

Silvia Svinčiaková pôsobí ako gynekologička v Nemocnici s poliklinikou v Brezne od ukončenia štúdia na Univerzite Komenského v roku 2010. Pracuje na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a stará sa aj o pacientky v ambulancii.

Podľa jej slov, problémy, s ktorými žena gynekológa navštívi, sú rôzne. Niektoré sa v určitom období veku vyskytujú častejšie iné zriedkavejšie. S akými najčastejšími sa na na mladú lekárku obracajú pacientky?

Nepravidelný cyklus

Azda naj častejším problémom sú poruch cyklu. V dnešnej dobe je bežný. Menštruácia nechodí, alebo je príliš silná. Väčšinou je problémom fyzická záťaž, stres, strata telesnej hmotnosti. Súvisí to všetko so životom, aký teraz je.

Problém otehotnieť

Častým problémom je, že ženy nemôžu otehotnieť. Jednou z príčin je odkladanie tehotenstva na neskorší vek a pravdepodobne tam nastáva problém.

Výtok

Ženy majú zvýšenú hygienu a to nie je dobré pre prirodzenú flóru. Doslova by som povedala, že sa jedná o prehnanú hygienu. Je to môj osobný pohľad.

Cysty

Cysty netreba podceňovať. Zároveň by som povedala,že nie je treba chodiť s každým pichnutím brucha. Cysty sú nebezpečné pokiaľ nadobúdajú väčšie rozmery. Nastáva riziko, že môžu prasknúť a spôsobiť nepríjemnosti.

Nie som tehotná?

Treba si sledovať menštruačný cyklus a keď menštruácia mešká, netreba nevyhnutne hneď navštíviť gynekológa. Po týždni si spraviť tehotenský a s tým prísť do ambulancie. Môže sa stať, že menštruácia príde neskôr a je silnejšia, čo môže znamenať tzv. malý potrat. Sú to potraty, o ktorých by žena za normálnych okolností ani nevedela, ale pokiaľ navštívi gynekologickú ambulanciu a takéto niečo sa stane, už to má zaznačené v karte a myslím, že je to pre ženu dosť stresujúce, ak sa jej v karte objaví, že mala dva potraty, o ktorých by za normálnych okolností ani nevedela.

Prevenciou, pravidelnou návštevou gynekológa a vyššou zodpovednosťou k svojmu zdraviu sa môžu pacientky mnohým zo spomenutých problémov vyhnúť.

Pozrite si aj zábery vianočného Brezna v našej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Vianočné Brezno ako z rozprávky
11
Galéria
Zdroj: Jaro Karak
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM