FOTO Ondrejského jarmoku: Čierno-biela éra je v silnom kontraste farebného dneška!
Ondrejský jarmok sa teší veľkej obľube Brezňanov i cezpoľných. Tento rok sa koná už 529. ročník. Dobové zábery verzus dnešná realita sú dojímavé i úsmevné.
Dnes berieme jarmok ako samozrejmosť. Vedeli ste však, že niekedy na usporiadanie jarmoku dával súhlas kráľ? Jarmok alebo výročný trh býval vo vopred stanovených termínoch a v minulosti podliehal právu panovníka.
Právo usporadúvať výročné trhy zaručil Brezňanom prvýkrát uhorský kráľ Matej Korvín v roku 1488. Išlo o výročný trh na sviatok Nanebovstúpenia Panny Márie (15. august).
Vydržal dodnes
Od tohto roku sa mohli, na základe kráľovskej listiny, organizovať v meste aj trhy jedenkrát v týždni a to v sobotu. Ďalšie výročné trhové dni nám zaručil panovník Ferdinand III.
Vo svojej listine z roku 1650 dal možnosť mestu organizovať ešte tri výročné trhy: na 4. pôstnu nedeľu, v nedeľu pred Turícami a na sviatok sv. Andreja Apoštola. Práve posledný pretrval dodnes. Poznáme ho ako Ondrejský jarmok.
Ondrejský jarmok v minulosti: Veci od výmyslu sveta, pozrite si unikátne FOTO!
Vzácny tovar
V minulosti sa na jarmokoch predával tovar, ktorý ľudia nemohli kúpiť v obchodnej sieti, teda rôzne výrobky remeselníkov (napr. textílie – modrotlač, keramika, kožuchy, remene, kapsy, obuv, výrobky z dreva), poľnohospodárske produkty (ovocie, zelenina, alkoholické nápoje…), priemyselný tovar (textil, kuchynské nádoby, náradie…), živé hospodárske zvieratá (kravy, kone, sliepky…) a podobne.
Tovar sa pritom často rozkladal po zemi. V Brezne sa na Ondrejskom jarmoku snažia o dodržiavanie tradície, a tak v strede námestia narazíte na remeselníkov ako sú rezbári, drotári či keramikári.
Stánky so všakovakými dobrotami, vôňa vareného vína, medoviny či pečenej klobásy a iné pochúťky budú umiestnené na bývalej autobusovej stanici.
Remeslá tradične nájdete na platforme námestia, ale drevené výrobky či košíky aj na Ulici Boženy Němcovej. V ponuke budú výrobky z keramiky, drevené drôtené, textilné, zo slaného cesta, pletenie z papiera, kožušiny, sviečky zo včelieho aj z palmového vosku a mnoho iných.
Nuž a ako to vyzerá v kontraste časov minulých a dnešných? Stana Spáča, fotografa v Brezne, netreba obzvlášť predstavovať. Foteniu sa profesionálne venuje už viac ako 10 rokov a objektívom zachytil aj tohtoročný Ondrejský jarmok.