Rôzne

Dobrovoľníci renovujú pred jazdami Zbojníckeho expresu múzeum zubačky, FOTO

Medzi regiónmi Horehronie a Gemer pribudne toto leto ďalší zážitkový vlak - Zbojnícky expres.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníci renovujú pred jazdami Zbojníckeho expresu múzeum zubačky, FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR

Nadviaže tak na úspech Horehronského expresu z vlaňajšej letnej sezóny. Obom expresom chystajú „pôdu“ dobrovoľnícke upratovacie akcie. Jedna z nich pokračovala v sobotu v Tisovci.

„Do brigády sa zapojili asi dve desiatky dobrovoľníkov. Robia na revitalizácii exteriéru, interiéru a historických exponátov tunajšieho múzea zubačky,“ uviedol Viktor Brádňanský z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer.

Unikátna trasa

„Múzeum zubačky nám približuje úžasnú históriu unikátnej železničnej trate z Tisovca do Brezna, ktorá písala regionálne dejiny. Zaujímavé informácie a historické exponáty, to všetko sú podnety, ktoré návštevníkom múzea už navždy umocnia pôžitok z jazdy po tejto trati, či už na Zbojníckom exprese alebo na parnej zubačke,“ pripomenul.

Ako pre TASR povedal člen občianskeho združenia (OZ) Zubačka Jiří Kubáček, múzeum začalo svoju činnosť v roku 2014 krátko po tom, ako začal jazdiť „repasovaný“ vlak, dodaný do Tisovca z Rumunska. „Otvorené je vždy počas jázd vlakov, ale tiež na požiadanie. Informácie sú na stránke nášho združenia,“ pripomenul.

Zbojnícky program

Zbojnícky expres bude premávať z Brezna do Tisovca cez sedlo Zbojská. Ide o trať, na ktorej z Tisovca do Sedla Zbojská jazdí v lete historická vlaková súprava ťahaná vyše storočnou parnou zubačkou, ktorú udržiavajú v dobrej kondícii dobrovoľníci z OZ Zubačka.

V sezóne pôjde štyrikrát, prvýkrát sa dostane na trať 4. júla.

Cesta Zbojníckeho expresu bude zaujímavá nielen vďaka „zbojníckemu“ programu priamo vo vlaku, ale aj výhľadom na slovenskú prírodu a technické pamiatky, predovšetkým železničné premostenia. Konečná zastávka Tisovec turistom ponúka návštevu práve miestneho železničného múzea.

Zbojnícky expres a Horehronský expres sú súčasťou projektu Zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji. Horehronský expres bude jazdiť na svojej obvyklej trase Brezno – Telgárt – Mlynky. V roku 2019 sa počas letnej turistickej sezóny previezlo Horehronským expresom takmer 3000 ľudí.

Dobrovoľníci v Tisovci renovujú pred jazdami Zbojníckeho expresu múzeum zubačky
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM