Katarína Oravská Rôzne

Deň matiek má korene v starovekom Grécku

Deň matiek si pripomíname druhú májovú nedeľu. Celosvetovo sa oslavuje už viac ako 100 rokov. Svoj pôvod má v starom Grécku.

Ilustračný obrázok k článku Deň matiek má korene v starovekom Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk

Darkyne života

Už v starovekom Grécku sa matky tešili veľkej úcte. „Boli vnímané najmä ako nositeľky a darkyne nového života, ale i ako vychovávateľky detí,“ pripomína etnologička Katarína Nádaská. Gréci si uctievali aj bohyňu Reiu – matku boha Dia. Matky sa uctievali aj v Rímskej ríši – tu uctievali bohyňu Kybele. „Opätovná úcta k matkám verejne vzdávaná sa datuje z roku 1644, keď v Anglicku počas vlády kráľa Karola I. zaviedli slávenie sviatku Mothering Sunday,“ povedala Nádaská. V tom čase sa pracovalo u pánov od rána do večera, bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov a doniesť darčeky súrodencom. Tejto nedeli sa začalo hovoriť „Nedeľa matiek“.

Svet slávi Deň matiek už 106 rokov

Celosvetovo sa Deň matiek slávi od roku 1907 na podnet Ann Jarvisovej z Philadelphie, ktorá si sviatkom chcela uctiť svoju mamu. Americký prezident Woodrov Wilson v roku 1914 podpísal rezolúciu, ktorou ustanovil sviatok Deň matiek na druhú nedeľu v máji a tento deň vyhlásil za celoamerický národný sviatok. Z USA sa Deň matiek rozšíril do celej Európy. „Počas tohto dňa môžeme poďakovať svojím mamám za všetko dobré, čo sme od nich dostali," pripomína etnologička. Poďakovať sa mame na Deň matiek sa dá napríklad aj takto: „Mojej zlatej maminke som kúpil ružičku, vybozkával som ju a poďakoval som jej za celý život, čo ma vychovávala,“ napísal na našu facebookovú stránku Juraj z Brezna.

Deň matiek, MDŽ a zas Deň matiek

Počas prvej republiky Deň matiek u nás propagovala manželka prvého Československého prezidenta Charlotta Garigue Masaryková, ktorá aj takto vzdávala úctu svojej matke. „Tradícia slávenia dňa matiek bola aj počas Slovenského štátu a po II. svetovej vojne sa tento sviatok nahradil MDŽ,“ vysvetlila Nádaská. Po roku 1989 nastáva oživenie sviatku Dňa matiek nielen v súkromnej sfére, ale zapájajú sa doň škôlky, školy, obce i mestá, či materské centrá. O tom svedčí aj celoslovenský projekt Míľa pre mamu.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM