Katarína Oravská Krimi

Černáka súdia za vraždu Oláha: Ten ho vraj chcel dať zabiť

Podľa prokuratúry Černák s ďalšími ľuďmi zaškrtili obeť šnúrou z počítača v sídle firmy. Telo mali potom odviezť za mesto a zakopať.

Ilustračný obrázok k článku Černáka súdia za vraždu Oláha: Ten ho vraj chcel dať zabiť
Zdroj: TASR

Výsluchom svedkov a znalcov a prezentáciou listinných dôkazov pokračovalo v utorok na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s Mikulášom Černákom, ktorého prokurátorka obžalovala za vraždu Imricha Oláha. Černák ho podľa obžaloby usmrtil v sídle svojej firmy v októbri 1997 s pomocou ďalších osôb.

Motívom malo byť, že Oláh mal záujem na fyzickom odstránení Černáka prostredníctvom inej osoby. Oláh sa vraj chcel pomstiť za smrť svojho kamaráta, bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. Podľa prokuratúry Černák s ďalšími ľuďmi zaškrtili obeť šnúrou z počítača v sídle firmy Renox v Banskej Bystrici.

V októbri našli kostru

Telo odviezli za mesto k obci Hrochoť a zakopali. Kostra sa našla 12. októbra 2005 a už 27. októbra Černáka obvinili. Na skutku sa okrem Černáka zúčastnili viaceré osoby, niektoré sú už mŕtve. Spomedzi tých, ktorí stále žijú a v minulosti s Černákom spolupracovali, vypovedali proti nemu Miloš K. a Slavomír S.. Pri zavraždení mali byť prítomní aj Karol K. z Košíc a Karol M. z Prievidze.

Znalci a kriminalistický technik sa vyjadrili ku kostrovému nálezu pri obci Hrochoť. Technik sa k podrobnostiam vyjadriť nevedel, pretože nález a stopy dokumentoval fotografovaním podľa pokynov vyšetrovateľa a znalca. Znalec patológ uviedol, že lebka nájdených telesných ostatkov Oláha bola omotaná v oblasti úst umelohmotnou páskou. To potvrdil i znalec z odboru kriminalistického skúmania.

Nenašli sa však zvyšky igelitového vrecka, ktoré podľa svedkov mali vrahovia navliecť na hlavu Oláhovi pri vražde. Chýbali i hrudná kosť a niektoré rebrá, čo znalec pripísal tomu, že na začiatku výkopu pracoval bager.

Černák dostal doživotie

Majiteľ záložne z Popradu uviedol, že Oláhovi požičal auto Opel Frontera. Oláh mu údajne povedal, že ide na cestu, z ktorej sa nemusí vrátiť. Bolo to v období po vražde Holuba na jeseň 1997. Opel sa neskôr našiel na sídlisku Juh v Poprade. Súd sa oboznámil aj s výpoveďami svedkov z prípravného konania. Podľa jedného z nich bol Oláh bývalý vojenský pilot a inteligentný chlap.

Na doživotie za iné vraždy odsúdený Černák považuje obžalobu za nezákonnú a svedectvá svojich bývalých kamarátov Miloša K. i Slavomíra S. za účelové a tendenčné so snahou vyviniť sa z inej trestnej činnosti. Tvrdí, že proti nemu nie je ani jeden priamy dôkaz.

Podľa Miloša K. vraždu spáchal Černák s pomocou Karola Sz. a Miloša P., ktorí už nežijú. Podobne vypovedal Slavomír S., bývalý Černákov šofér, ktorý si práve odpykáva trest za podiel na vražde príslušníka košického podsvetia Klešča.

Pojednávanie v prípade vraždy Oláha pokračuje v máji. Černák navrhuje vypočuť viacerých svedkov, medzi nimi aj svojho bývalého obhajcu Daniela Maukša a Františka Salingera. V septembri 2010 Krajský súd v Prešove zamietol odvolanie Černáka a potvrdil doživotný trest za šesť vrážd. Trest si Černák odpykáva vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v Ilave.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM