Správy

Banskobystrický kraj budú atakovať teploty do výšky až 37 stupňov Celzia

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na vysoké teploty a búrky počas pondelka (1. 7.).

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický kraj budú atakovať teploty do výšky až 37 stupňov Celzia
9
Galéria
Zdroj: TASR

V tejto súvislosti vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky, Trnavský, Prešovský a Žilinský kraj od 14.00 h do polnoci.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu,“ priblížili meteorológovia s tým, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj budú atakovať teploty do výšky 35 až 37 stupňov Celzia, a to od 14.00 h do 18.00 h.

„Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uzatvárajú meteorológovia.

V okresoch Veľký Krtíš a Krupina je 2. stupeň výstrahy, očakáva sa dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 – 37 °C. Ostatné okresy Banskobystrického kraja bude atakovať teplota do 34 °C a možnosť búrok s krúpami.

Pre Košický, Prešovský a Žilinský kraj platí výstraha prvého stupňa pre vysoké teploty od 14.00 h do 18.00 h. Miestami SHMÚ očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ varujú odborníci.

Ilustračné foto, TASR

Ružinská priehrada - miesto, kde sa oplatí zájsť
9
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM