Odzvoní igelitkám zadarmo? Štát chce regulovať ich počet a spoplatniť ich
Ministerstvo životného prostredia chce znížiť spotrebu plastových tašiek. V novele zákona o odpadoch navrhuje ich spoplatnenie. Obchodníci by ich tak nemohli k nákupom dávať zadarmo, zároveň majú viesť aj evidenciu.
Na jedného Slováka pripadá podľa organizácie Envi-pak ročne spotreba 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo 200 tašiek na občana.
„Ľahké plastové tašky sa rýchlejšie stávajú odpadom, preto je potrebné zabrániť vplyvu takéhoto odpadu na životné prostredie. Znížením ich spotreby dochádza aj k nižšej tvorbe odpadu z obalov, čo je v plnom súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva, kde na prvom mieste je predchádzať vzniku odpadu,“ odôvodňuje návrh envirorezort.
Už nebudú zadarmo?
Povinnosť znížiť spotrebu igelitiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom povinnosť vybrať si medzi dvoma opatreniami.
Čítajte aj: VEĽKÁ BRITÁNIA O SLOVENSKU: Angličania chcú odobrať deti ďalšej rodine spod Tatier!
Buď prijať také, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa nebudú poskytovať k nákupom zadarmo.
Ľahké plastové tašky, ktoré predstavujú väčšinu celkového množstva plastových tašiek spotrebúvaných v EÚ, sa opätovne nepoužívajú. Rýchlejšie sa tak stávajú odpadom.
Škodlivý plast
„Plast sa vyrába chemickým procesom z ropy, uhlia alebo zemného plynu. Bežní ľudia si myslia, že tzv. igelitky a mikroténové vrecká sú pre človeka neškodné. Problém však nastáva pri pôsobení tepla na plast, keď sa uvoľňujú škodlivé látky ako bisfenol. Preto by ste v letnom období nemali vystavovať plastové obaly prílišnému slnečnému žiareniu,“ uviedla šéfka komunikácie Envi-pak Silvia Nosálová.
Novela zákona tiež zavádza nové definície ako plast, plastové tašky, ľahké plastové tašky, veľmi ľahké plastové tašky a oxo-degradovateľné plastové tašky. Obchodníci tiež budú musieť pri predaji výrobkov spotrebiteľovi ponúkať aj iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie.
Právna norma je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta má byť účinná od 1. marca 2017.
Ilustračné foto, TASR