Správy

Obľúbený tajch v srdci Slovenska s novinkou: Historická plaváreň na Klingeri je obnovená, FOTO

Vodná plocha pri Banskej Štiavnici sa inšpirovala vlastnou minulosťou. Plávajúce pontóny sú späť a je to dobrá správa aj pre rodiny s deťmi.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený tajch v srdci Slovenska s novinkou: Historická plaváreň na Klingeri je obnovená, FOTO
5
Galéria
Zdroj: BBSK

Jedným z najvyhľadáva­nejších tajchov Štiavničanov a návštevníkov pre oddych a rekreáciu je Klinger. Už v polovici 19. storočia tu bola vybudovaná tzv. „Plaváreň“ s dreveným mólom, ktorá bola funkčná až do 70. rokov 20. storočia. Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Banská Štiavnica sa v roku 2019 rozhodla  zlepšiť podmienky rekreačného využívania tajchu a plaváreň na Klingeri po rokoch opäť obnoviť. Projekt realizovala z finančnou podporou Ministerstva dopravy a Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o.

Ako kedysi

Ako uvádza výkonný riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica, Igor Kuhn: „Na vode boli kedysi umiestnené dve plávajúce plošiny, medzi nimi bolo vodnopólové ihrisko a na vnútorných okrajoch plošín štartovacie bloky pre plavcov. Rozhodli sme sa vdýchnuť nový život tomuto historickému projektu a zlepšiť možnosti využitia tajchu. Prvú etapu za cca 21 tis. eur sme realizovali v roku 2020, a okamžite si získala priazeň obyvateľov a návštevníkov mesta. V tomto roku sme celý zámer dokončili.“

Plávajúce plochy

Plaváreň pozostáva z plávajúcich betónových pontónov, medzi ktorými je upevnený bazén pre najmenšie detičky. Z pontónu sa dá skákať do vody, pohodlný vstup do vody zabezpečujú 4 rebríky. Paluba plavárne je obložená drevom, z brehu sa na ňu ľudia dostanú dvoma lávkami. Pontóny majú životnosť 50 rokov, sú bezúdržbové, odolné voči zovretiu ľadom a vedia prekonať kolísanie hladiny.

„Najväčšou výzvou projektu bola doprava veľkých betónových blokov pontónu úzkou a strmou prístupovou cestou dolu k tajchu Klinger a ich umiestnenie na hladinu jazera. Tu nám boli neoceniteľnou pomocou Ozbrojené sily Slovenskej republiky a miestna stavebná firma Simkor,“ priblížil podpredseda predstavenstva OOCR Región Štiavnica Ľudovít Kaník.

Symbolické koleso

Celá 2. etapa Plavárne na Klingeri stála 63 276 Eur, z čoho 51 276 tvorili financie zo schémy pomoci Rozvojovej Agentúry BBSK a 12-tisíc Eur zo štátnej dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Plaváreň bola symbolicky otvorená podpísaním prítomných na záchranné koleso, ktoré k plavárni bezpochyby patrí.

Symbolické umiestnenie záchranného kolesa komentoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter: „Dúfam, že záchranné koleso tu nebude potrebné nikdy použiť a že plaváreň na Klingeri bude pre návštevníkov príjemným miestom na oddych. Opodstatnenosť investície vidím nie len v návrate k minulej sláve tajchu Klinger, ale vnímame ju ako nástroj zatraktívnenia okolia Štiavnice s cieľom vytiahnuť návštevníkov mesta do širšieho okolia.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM