Marcel Páleš Rôzne

Obľúbený flek Bystričanov na fotkách: Pozrite si Kalváriu na Urpíne v jesennom šate

Kalvária je jeden z najkrajších skvostov Banskej Bystrice, stojaca na severovýchodnom úpätí vyhasnutej sopky Urpín. Aj na jeseň ponúka chvíľu pre pokojnú prechádzku.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbený flek Bystričanov na fotkách: Pozrite si Kalváriu na Urpíne v jesennom šate
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Kalvária znamená miesto či vŕšok ukrižovania Ježiša Krista v Jeruzaleme, resp. vyobrazenie krížovej cesty. Kalvárska hora Urpín je v súčasnosti areálom pozostávajúcim z historickej aleje so zastaveniami (krížová cesta), vrcholového kostolíka a novostavby kláštora.

300-ročné stromy na Urpíne

Urpínska alej – pozostávala pôvodne z 71 druhovo rozličných chránených stromov, prevažne lipy veľkolistej (59 stromov), stromov pagaštana konského, agátu bieleho a javora poľného. Stromy sú staré až 250–300 rokov.

Kostol Povýšenia Svätého Kríža – s novým zvonom, obnoveným vchodovým portálom Tradícia kalvárskych pútí na Urpíne siaha do roku 1663, odkedy sa tam konali procesie na sviatky Nájdenia a Povýšenia Svätého Kríža. V tom roku sa obyvatelia mesta pod vedením rehole jezuitov zaviazali, že tam postavia zastavenia kalvárie.

Pôvodná vrcholová kaplnka niesla meno svätého hrobu a podľa zachovaných dokumentov ju dokončili v roku 1713. Od iných kalvárií sa banskobystrická líši práve vďaka pôvodu, keďže jezuiti mali na rozdiel od františkánov len osem a nie 14 zastavení.

Obľúbené miesto nedeľných prechádzok

Posledná väčšia oprava Kalvárie v roku 1902–1903 priniesla nový prvok do nádvoria kostolíka – kamenný podstavec so železným krížom, plastikou ukrižovaného Krista a postavami Panny Márie, sv. Jána a Márie Magdalény pod krížom. Ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia bola kalvária obľúbeným miestom nedeľných prechádzok Banskobystričanov, neskôr chátrala.

Po dlhých rokoch chátrania sa podarilo banskobystrickú Kalváriu zrekonštruovať, aby opäť mohla slúžiť všetkým Banskobystričanom. A nielen im. Celý historický komplex zahŕňa tieto objekty: 1. osem kaplniek krížovej cesty (popri chodníku), 2. Kostolík – pôvodná kaplnka Božieho hrobu – od 28. 09. 2008 Kostol Povýšenia Svätého kríža, 3. Lipová alej, známa aj ako „Urpínska alej“.

Na bystrickú kalváriu sme sa vybrali cez víkend aj my. Pozrite sa vo fotogalérii, ako nádherne vyzerá cez jesenné obdobie.

Zdroj: Pamätníky a pamätné tabule Banská Bystrica, VKMK, 2009

Kalvária na Urpíne v jesennom šate
25
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM