Obľúbený chodník na Urpín zmení tvár: 3D vizualizácie aj vyhliadky na mesto!
Lesný chodník na Urpín už čoskoro zmení svoju tvár. Na niekoľkokilometrovej trase pribudnú smerovníky, infopanely, aj vtáčie búdky. A neskôr by nás malo potešiť dokonca aj vybudovanie vyhliadok na Banskú Bystricu.
Lesný chodník na Urpín dostane od jesene novú tvár. Mestu Banská Bystrica sa podarilo získať dotácie z Environmentálneho fondu vo výške 25 000 eur na projekt „Náučný chodník Serpentíny Urpín“.
Informačné tabule s 3D vizualizáciami
„Mesto sa bude na spolufinancovaní tohto projektu podieľať sumou 2 741 eur, pričom práce by mali byť ukončené ešte v priebehu roku 2014,“ informovala Martina Kanisová, hovorkyňa primátora. Trasa Náučného chodníka má podľa jej slov päť kilometrov s prevýšením 190 metrov a prechádzať bude od východiskového bodu, železničnej stanice Banská Bystrica – mesto cez 14 zastávok až k bývalému skokanskému mostíku na Žltých pieskoch.
Ako ďalej uviedla, na každej zastávke bude čakať na návštevníkov informačný panel s lesníckou, environmentálnou alebo hvezdárskou tématikou. „Informačné tabule budú doplnené aj atraktívnymi 3D vizualizáciami, zvonkohrou z rôznych druhov dreva alebo, napríklad, vtáčími búdkami,“ uviedla hovorkyňa.
Gogola: Je to výnimočný a mimoriadny projekt
Primátor Peter Gogola považuje projekt náučného chodníka na Urpíne za výnimočný a mimoriadny. „Vybojovanie jeho realizácie bol beh na dlhé trate a stál nás veľa úsilia, o to väčšiu radosť však mám z toho, že v našom meste opäť pribudne niečo unikátne. Prechádzka na Urpín je už teraz obľúbeným vychádzkovým miestom Banskobystričanov i turistov, ktorí zavítajú do nášho mesta, preto bolo jednou z našich dlhodobých priorít ešte viac ho zatraktívniť a priblížiť ľuďom,“ povedal Gogola.
"Som presvedčený, že po úspešnej realizácii sa už v jesenných mesiacoch stane tento jedinečný náučný chodník nielen vyhľadávaným miestom aktívneho oddychu Banskobystričanov, ale aj možnosťou kvalitnej enviromentálnej výchovy a osvety pre žiakov nielen našich škôl,“ dodal Gogola.
Návštevníkov bude sprevádzať pavúčik
„Okrem terénnych úprav, ktoré si realizácia projektu vyžiada, bude súčasťou projektu aj výroba a inštalovanie smerovníkov, infopanelov v jedinečnom drevenom prevedení či výroba jedného interaktívneho stanovišťa. Výslednú podobu informačných panelov musí schváliť Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica,“ pokračovala Kanisová, podľa ktorej budú obsahovať informácie o geologickej stavbe Urpína, o histórii a súčasnosti Vartovky, o význame mŕtveho dreva, zložení okolitých lesov či faune a flóre vyskytujúcej sa v okolí.
Ako spomenula, spracovanie tabúľ bude hravou formou učiť návštevníkov Urpína chrániť les, rozoznávať živočíšne druhy alebo druhy stromov. Ako maskot pre túto oblasť bude náučným chodníkom návštevníkov na infotabuliach sprevádzať ojedinelý malý pavúčik Stepník červený, ktorý bude upozorňovať na zaujímavosti danej lokality. „V roku 2014 sa bude realizovať len prvá etapa Náučného chodníka Serpentíny Urpín. Už v budúcom roku by však mal tento projekt pokračovať vybudovaním vyhliadok na Banskú Bystricu,“ dodala Kanisová.
Foto: Vlado Veverka