Jakub Forgács Správy Samospráva

Novozvolený župan Ondrej Lunter po zložení sľubu: Verím v budúcnosť nášho kraja, FOTO

Ustanovujúce zasadnutie nového Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja sa konalo v priestoroch historickej radnice v Lučenci.

Ilustračný obrázok k článku Novozvolený župan Ondrej Lunter po zložení sľubu: Verím v budúcnosť nášho kraja, FOTO
4
Galéria
Foto: Marek Mačica / Zdroj: BBSK

Novým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa dnešným dňom aj formálne stal víťaz októbrových volieb Ondrej Lunter. Ten v župných voľbách získal 47,53 percenta platných hlasov a dnes v priestoroch historickej radnice v Lučenci zložil sľub predsedu BBSK. Spolu s ním zložili sľuby aj novozvolení poslanci, ktorí budú reprezentovať trinásť okresov. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Prvé slová župana

„Zložili sme sľub vernosti nášmu kraju a dnešným dňom preberáme správu kraja za okolností, ktoré majú povahu dvoch strán jednej a tej istej mince. Jedna strana tejto mince je pre náš kraj priaznivá, je nádejná a je výsledkom rozhodnutí, ktoré sme v kraji robili počas uplynulých piatich rokov. Ale je tu aj druhá strana mince, menej priaznivá. Mám na mysli ceny energií a infláciu, aká tu nebola 30 rokov a tiež spôsob, akým sa s krajmi a samosprávami vôbec komunikuje z úrovne štátu, a čo sa dá od vlády očakávať. Táto nepredvídateľnosť – toto absolútne neznáme – je za tejto situácie dvojnásobne nepríjemné,“ povedal vo svojom inauguračnom príhovore predseda Ondrej Lunter.

Nový predseda spomenul aj silné rozbehnuté projekty, vďaka ktorým sa môže kraj posunúť zas o kus ďalej – a to doslova vo všetkých oblastiach, ktoré sú v jeho kompetencii. Podľa jeho slov ide o dokončenie rozsiahlych rekonštrukcií ciest v správe kraja, lepšie vybavenie i smerovanie stredných škôl, lepšie služby vo verejnej doprave na základe nových, transparentne vysúťažených zmlúv, revolučné zmeny v sociálnych službách či dobre nastavený a fungujúci mechanizmus čerpania eurofondov, vrátane pomoci obciam s projektmi.

„Polovicu problémov a výziev, ktoré nás čakajú, zvládneme v najlepších záujmoch kraja už tým, akí budeme súdržní. Verím, že dotiahneme do úspešných dohôd rokovania, ktoré už vedieme a ktoré zabezpečia pre naše zastupiteľstvo a vedenie kraja stabilitu, politickú súdržnosť a zdieľanú zodpovednosť,“ povedal Ondrej Lunter s tým, že jeho prioritou bude aj naďalej regionálna súdržnosť – aby sa každý región kraja cítil súčasťou spoločného úsilia.

„Na záver vám chcem sľúbiť aj niečo osobné. Všeličo čítate a počúvate, ale ja chcem aj dnes povedať: verím v budúcnosť nášho kraja. A moje stopercentné nasadenie počas celých štyroch rokov bude patriť kraju,“ uzavrel novozvolený predseda.

Ustanovili komisiu

Nové zastupiteľstvo vo štvrtok ustanovilo aj komisiu financií a správy majetku, aby už na svojom nasledujúcom zasadaní, ktoré sa bude konať 19. decembra, mohli poslanci rokovať o rozpočte pre nasledujúci rok.

Novozvolený predseda kraja využil výjazdové rokovanie aj na to, aby si uctil pamiatku Boženy Slančíkovej Timravy pri jej lučeneckom pamätníku a navštívil rovnomenné gymnázium.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Novozvolený predseda a poslanci kraja zložili sľuby
4
Galéria
Foto: Marek Mačica / Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM