Marcel Páleš Správy

Noc výskumníkov v Banskej Bystrici: Pozrite si program plný zaujímavých akcií...

Už na tento piatok sú v Banskej Bystrici pre verejnosť pripravené aktivity v rámci 7. ročníka podujatia Festival vedy - Noc výskumníkov. Ich cieľom je popularizácia vedy, vedeckých pracovníkov a výsledkov ich práce.

Ilustračný obrázok k článku Noc výskumníkov v Banskej Bystrici: Pozrite si program plný zaujímavých akcií...
Zdroj: TASR

V Bratislave, Žiline,Banskej Bystrici, Tatranskej Lomnici a Košiciach budú od 10.00 do 21.00 h múzeá, centrá voľného času, veľké obchodné centrá a hvezdárne ponúkať prednášky, súťaže, množstvo vedeckých stánkov, pozorovanie oblohy, filmy aj diskusie. Tohtoročná Noc výskumníkov nesie heslo Veda je zázrak.

Otvorená aj hvezdáreň na Vartovke

Podujatie organizuje Slovenská akadémia vied, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Centrum vedecko-technických informácií SR a portál EurActiv.sk. Na tohtoročnej Noci výskumníkov sa zúčastní 239 pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV) z 31 jej organizácií. Do aktivít pre verejnosť sa zapoja v každom meste s výnimkou Žiliny.

Banskobystrická Noc výskumníkov bude prebiehať od 9:00 hod. do 21:00 hod. v známom nákupnom centre. O 15:00 hod. sa so sprievodným programom pripojí aj hvezdáreň na Vartovke, ktorá bude otvorená až do 22:00 hod. Oficiálne otvorenie Festivalu vedy – Noc výskumníkov v Banskej Bystrici sa uskutoční o 10:00 hod. pod záštitou primátora Banskej Bystrice Petra Gogolu, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku a odborných partnerov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Technickej univerzity vo Zvolene.

O sopkách, zemetraseniach aj robotike

Na podujatí budú mať návštevníci možnosť dotknúť sa vecí, zapojiť sa do experimentov, vyskúšať si všetko z prvej ruky a na vlastnej koži. V Banskej Bystrici záujemcovia uvidia diskusiu s odborníkmi a milovníkmi robotiky z Univerzity Mateja Bela, Ústavu informatiky SAV a Majstra sveta v celosvetovej súťaži RoboCup.

V kinosálach sa bude hovoriť o sopkách, zemetraseniach a tsunami, o hračkách v historicko-kultúrnom kontexte, o fyzike a hudbe, o čudesných vlastnostiach živočíchov. V poobedných hodinách sa bude diskutovať vo vedeckej kaviarni, hostia sa budú zaoberať problematikou udržania zdravých lesov, či etikou reklamy. Bokom nezostanú ani praktické témy, ako je poradenstvo pri štipendiách pre výskumníkov, alebo otázky kvality vzdelávania na školách.

V poradí už siedmy ročník Festivalu vedy – Noc výskumníkov organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o.z. – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií – CVTI a portálom EurActiv.sk.

Nazrieť pod pokrievku v kuchyni vedy

Noc výskumníkov je spontánna erupcia tvorivosti, fantázie, otázok a prelomových riešení. Ide o jedinečné stretnutie výskumníkov, ktorí vykročia z laboratórií na pôdu miest a nákupných centier, aby sa stretli s deťmi, študentmi a verejnosťou dychtiacou po poznaní. Je to stretnutie, keď verejnosť dostane na jediný deň šancu nazrieť pod pokrievky v kuchyni, kde sa varí veda, práve sa rodiace unikátne projekty, lepšie šance pre zajtrajšok každého z nás.

Program je súčasťou celej vlny akcií, ktoré sa v tento deň konajú aj v ďalších 36 krajinách a viac ako 360 mestách Európy. Noc výskumníkov je prestížny projekt podporený z prostriedkov 7. rámcového programu Európskej únie pre výskum, technický rozvoj a demonštračné činnosti. V tomto roku na Slovensku sa očakáva vyše tisícka zúčastnených vedcov a vyše 20 tisíc účastníkov nielen z radov študentov.

Hlavný program noci výskumníkov

 • 10:30 – 11:00 – súťaže pre deti a cesta podujatím s moderátorom Richardom Vrablecom
 • 11:00 – 11:30 – diskusia s p. Jánom Maťasom – Čo prinesie robotika budúcnosti?
 • 11:30 – 12:00 – súťaže pre deti a cesta podujatím s moderátorom Richardom Vrablecom
 • 12:30 – 13:00 – diskusia s p. Petrom Nosálom – Ako postaviť z lega robota?
 • 13:00 – 13:30 – ASIMO a premietanie filmu – online prenos zo Starej tržnici – Euro info stánok
 • 13:30 – 14:00 – diskusia s p. Janom Zelenkom – Majú roboty Ľudské zmysly?
 • 14:00 – 14:30 – súťaže pre deti a cesta podujatím s moderátorom Richardom Vrablecom
 • 14:30 – 15:00 – diskusia s p. Ivanom Brodenecom – Od učiteľstva k robotike.
 • 15:00 – 15:30 – súťaže pre deti a cesta podujatím s moderátorom Richardom Vrablecom
 • 15:30 – 15:55 – ASIMO a premietanie filmu – online prenos zo Starej tržnici – Euro Info stánok
 • 16:00 – 16:30 – súťaže pre deti a rozlúčka s moderátorom Richardom Vrablecom
 • 16:40 – 17:00 – Akrobatická zostava s využitím gymnastického náčinia
 • 17:40 – 18:00 – Judo – Karate – combat show

Zvyšné časti podujatia si môžete pozrieť na stránkach noci výskumníkov.

 • Bystrica 24/TASR

Foto: ilustračné

Noc výskumníkov nesie heslo Veda je zázrak
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM