HokejPortal.sk HokejPortal.sk Hokej

Nitra sa po výhre v Bystrici ujala vedenia v sérii

1. kolo play-off

HC'05 Banská Bystrica – HK K-Cero Nitra 3:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1) – stav série: 0:1 Góly: 6. Pardavý (Frühauf, Bulík), 7. Frühauf (Pardavý, Bulík), 23. Biro (M. Hlinka) – 5. Kmeč (M. Štefanka), 24. M. Slovák (M. Kováčik, Jass), 47. M. Kováčik (M. Slovák, Čaládi), rozh. sam. nájazd S. Saliji. Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Halecký – Gajan, V. Snášel, 3289 divákov

B. Bystrica: I. Petrík – Frühauf, Bauer, Vizváry, Vantroba, Kolba, Biro, Bambúch, Paľov – Tománek, Bulík, Pardavý – Rumpel, Češík, Kútny – Padělek, M. Hlinka, Drotár – Dian, Ľ. Sabol, Liščák Nitra: Lakosil – Širokovs, Jass, Ďurák, Špelda, Rais, Vlk, Ďurkech, od 41. König – M. Slovák, M. Kováčik, Čaládi – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – Gráčik, M. Štefanka, Kmeč – Šinkovič, M. Novák, M. Románek

Na banskobystrickom ľade hrali domáci viac bojovne. Obe mužstvá si uvedomovali dôležitosť zápasu a preto diváci veľa vyložených šancí nevideli. Prvú mali hostia v 5. min, keď Gráčik zblízka neprekonal Petríka. Následne však Nitrania vyhrali buly Štefankom a Kmeč spoza pravého kruhu technickou strelou otvoril skóre. Hokejisti spod Zobora neboli vo vedení dlho, pretože o 70 sekúnd neskôr domáci využili presilovku, keď po Frühaufovej prihrávke vyrovnal Pardavý. Vzápätí sa domáci dokonca dostali do vedenia, keď tentoraz využili presilovku o dvoch hráčov. Na Frühaufovu tvrdú strelu od modrej čiary pri clonení Kútneho Lakosil nemal nárok – 2:1. Hostia však neskladali zbrane a vyrovnanie mal na hokejke S. Saliji, keď najprv H. Ručkay neprekonal Petríka a Salijimu chýbali centimetre, aby dorazil puk za domáceho gólmana.

Pred začiatkom druhej tretiny sa domáci klub rozlúčil s Vladimírom Országhom, ktorý ukončil svoju profesionálnu kariéru. Domáci sa naštartovali na víťaznú vlnu v 23. min. Najprv Tománek zblízka neskóroval, avšak o pár sekúnd neskôr po vyhratom buly Hlinku prekonal Lakosila nahodeným pukom Biro. Nitrania dokázali znížiť už o 78 sekúnd, keď sa domáci obranca Bauer pokĺzol a protiútok využil M. Slovák, ktorý si nakorčuľoval pred Petríka a poslal puk pod hornú žŕdku. V polovici zápasu nevyužili hostia dve presilovky o dvoch hráčov, prvú v trvaní 16 sekúnd a druhú 38-sekundovú. Šancí veľa nebolo, skóre mohol prepisovať až v 39. min Pardavý, ktorý obkorčuľoval nitriansku bránku, ale zoči-voči Lakosila neprekonal.

Tretia tretina bola oveľa živšia. Na jej začiatku sa dostal do dobrej šance Rumpel, ale Lakosila neprekonal. Nitrania dobre bránili stredné pásmo. V 46. min sa Hlinka predral až pred Lakosila, ale neskoro vystrelil. O minútu neskôr preveril nitrianskeho gólmana v oslabení z ľavého kruhu Pardavý. Hostia nakoniec presilovku využili, keď Slovák našiel Kováčika a ten sa pred Petríkom nemýlil – 3:3. V 53. min mali možnosť ísť do vedenia znova domáci, po Hlinkovej sa však z dorážky nepresadil Drotár a následne na opačnej strane vychytal Vlka Petrík. Najväčšiu šancu tretiny mal v 56. min H. Ručkay, v presilovke hostí však zblízka svoju šancu zahodil. Bystričania mohli v závere strhnúť víťazstvo na svoju stranu, keď Češík 30 sekúnd pred koncom neposlal puk za Lakosilov chrbát.

V predĺžení nevyužili domáci hokejisti presilovku 4 proti 3, v ktorej mali šance Frühauf, Tománek a Hlinka. Rozhodovalo sa samostatných nájazdoch. V prvej sérii bol úspešný domáci Bulík, v druhej však hostia vyrovnali a v záverečnej rozhodol S. Saliji o víťazstve Nitry.

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Z našej strany to bol viac boj ako hra, pri pohodlnom náskoku 3:1 sme mali zápas už len dohrať. Súper však zvýšil aktivitu, začali sme robiť chyby a dovolili sme mu vyrovnať. Nevytvorili sme si dostatočný tlak na to, že sme hrali doma. V predĺžení a posledných 10 minút bol súper lepši, žiaľ samostatné nájazdy nám nevyšli, hoci sa nám v nich počas sezóny darilo. Prehra nás mrzí a bolí, chceli sme prvý zápas vyhrať. Musíme však zdvihnúť hlavy a zajtra sa pokúsiť vyrovnať stav série.“

Peter Oremus (tréner Nitry): „Diváci na štadióne a pri televíznych obrazovkách mohli vidieť všetko. Boli tam góly, nasadenie i tvrdé zákroky. Náš výkon gradoval až do predĺženia, hráči dodržiavali veci, ktoré sme si povedali pred zápasom. Výsledok ma teší a chceme na to nadviazať aj v zajtrajšom druhom zápase.“