Monika Obrtalová Rôzne

Niečo pre diabetikov

V pondelok o 16.00 hodine sa uskutoční v Spoločenskej sále ŠVK odborná prednáška autora projektu „Diazáhradka“ Ing. Františka Horváta - Ako si počas vianočných sviatkov udržať cukor na uzde alebo Topinambur a jakon v prevencii a podpornej liečbe cukr

Ing. František Horvát vyštudoval ytotechnický odbor na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre má vedomosti najmä z problematiky obilnín, strukovín, okopanín, špeciálnych plodín, liečivých rastlín. František Horvát je autorom projektu „Diazáhradka“ – pestovanie a využívanie rastlín významných v prevencii a podpornej liečbe cukrovky – diabetes na ploche L1 počas Poľnohospodárskych a potravinárskych veľtrhov Agrokomplexu viac ako 10 rokov. Takto každoročne vystavuje dopestované rastliny inulínových plodín, najmä slnečnice hľuznatej (topinambura), jakona, špargle. Z iných plodín to boli napríklad kanadské čučoriedky, tekvica hokkaido, stévia.

Topinamburové a jakonové hľuzy sú vhodné potraviny v strave diabetikov v primeranom množstve a v správnej kombinácii jedál. Takto môžu významne znižovať hodnotu glykemického indexu a glykemického zaťaženia. Pri pravidelnej konzumácii môžu stabilizovať a znižovať glykémie diabetika, napomáhať pri kompenzácii. Diabetik ak sa rozhodne využívať topinamburové a jakonové hľuzy, musí najskôr konzumovať malé množstvá, aby vedel, či mu tato potravina vyhovuje. Obsahom prednášky budú možnosti pestovania a využívania konzumných častí topinamburov a jakona. Prednášateľ donesie na ukážku hľuzy. Na záver bude ochutnávka surových šúpaných hľúz. Tešíme sa na bohatú účasť.

Zdroj: ŠVK Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM