Jakub Forgács Rôzne

Zaujímavé fotky z centra Bystrice: Fleky pre autá zmenili na futbalové ihrisko aj priestor na piknik

Pred banskobystrickým Barbakanom prebehlo skutočne netradičné fotenie. Jeho cieľom bolo vytvorenie série obrázkov, ktoré by dokumentovali, ako inak sa dá využiť priestor parkovacích miest. Pozrite si unikátne zábery.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé fotky z centra Bystrice: Fleky pre autá zmenili na futbalové ihrisko aj priestor na piknik
Zdroj: Dnes24.sk

Netradičné fotenie v centre mesta bolo aktivitou, ktorou sa končil Európsky týždeň mobility (16. – 22. september), keďže 22. september je zároveň aj Svetovým dňom bez áut. „Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrca sa v spolupráci s mestom rozhodli zorganizovať, tak ako predošlý rok, fotenie fotografie s názvom "Naše ulice, naša voľba“. Fotografiu preto, lebo aj po skončení Európskeho týždňa mobility môže svojim zaujímavým obsahom osloviť širokú verejnosť," uviedla Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, podľa ktorej bolo jej cieľom, aby každý z nás prehodnotil svoje dopravné návyky, lebo autá nám zaberajú veľkú časť verejného priestoru a motorizmus stále narastá.

Desať alternatívnych scénok

„Autá často parkujú na chodníkoch, kadiaľ nie je možné prejsť už ani s kočíkom, sídliská sú na prvý pohľad miesta pre autá a nie pre ľudí a tento trend je potrebné zvrátiť,“ pokračovala Štulajterová. Ako doplnila, ak chceme žiť v peknom a zdravom meste, tak je to predovšetkým na nás jednotlivcoch, aby sme sa podľa toho správali.

Na desiatich parkovacích miestach podľa jej slov vytvorilo 25 dobrovoľníkov desať rôznych alternatívnych scénok, ktoré znázorňovali, ako príjemnejšie, užitočnejšie a zdravšie by sa dal tento priestor využiť, nakoľko v súčasnosti slúži „len“ na parkovanie áut. „Na prvom mieste bolo osem bicyklov s malou Emou na svojom maličkom, na druhom posedenie mládežníkov pri tvorbe projektov, tretie parkovacie miesto bolo venované mamičkám s kočíkmi na vychádzke,“ vymenovala Štulajterová.

Detské ihrisko aj piknik

„Štvrté miest predstavovalo relax na stretávanie, na piatom sa hral tenis bez kurtov a drahých poplatkov, šieste sa zmenilo na mini futbalové ihrisko a na siedmom bol piknik. Parkovacie miesto číslo osem predstavovalo detské ihrisko a preliezky, na deviatom vyrástla komunitná záhradka,“ pokračovala so slovami, že desiate zabralo auto, pretože je jasné, že sú situácie a okolnosti, kedy je naozaj potrebné a efektívnejšie ho použiť.

„Aby sme sa nemuseli sťahovať z miest za príjemnejším bývaním na vidiek, môžeme si spolu budovať mesto také, aké chceme mať, ale musíme to chcieť všetci a všetci sa o to môžeme pričiniť svojim správaním. Bývaním na vidieku sa nám tvoria nové cesty navyše, nakoľko musíme chodiť do mesta za prácou, do školy na úrady a toto nie je udržateľný trend do budúcna,“ dodala Štulajterová.

Foto: Martin Dubovský

Naše ulice, naša voľba - netradičné fotenie v Banskej Bystrici
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM