Jakub Forgács Správy

Nepríjemné ochorenie na novorodeneckom oddelení: Epidemický výskyt rotavírusovej enteritídy!

V čase chrípkových ochorení zaútočil na tých najmenších - novorodencov ďalší zákerný vírus. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici je v týchto dňoch chorých už šesť detí a jedna šestonedieľka na rotavírusovú enteritídu.

Ilustračný obrázok k článku Nepríjemné ochorenie na novorodeneckom oddelení: Epidemický výskyt rotavírusovej enteritídy!
Zdroj: TASR

Hygienicko-epidemiologická situácia v Banskobystrickom kraji v 41. týždni je charakteristická nielen zvýšeným počtom chorých hlavne na chrípku a jej podobné ochorenia, výskytom prípadu SARI, ale aj epidemickým výskytom rotavírusových enteritíd (akútna choroba tráviaceho traktu spôsobené rotavírusom). RÚVZ Banská Bystrica hlásil za okres Banská Bystrica epidemický výskyt tohto ochorenia na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Lekári už zabezpečili protiepidemické opatrenia

Prvá pacientka ochorela v posledný septembrová deň. Jednalo sa o šestonedieľku, ktorá bola preložená z gynekologicko – pôrodníckeho na infekčné oddelenie. V týchto dňoch je už chorých šesť detí a jedna šestonedieľka. V klinickom obraze dominovali riedke stolice a v jednom prípade teplota do 38°C. Protiepidemické opatrenia lekári tohto oddelenia zabezpečili. Spočívajú v striktnej dezinfekcii rúk personálu, zákazu návštev matiek na oddelení a intenzívnej dekontaminácii pracovných povrchov a nástrojov na inkriminovaných častiach oddelenia. Odborníci RÚVZ v Banská Bystrica nariadili hlásenie prípadných ďalších novovzniknutých nozokomiálnych nákaz. V epidemiologickom vyšetrovaní naďalej pokračujú.

Vodnatá hnačka, zvracanie, teplota…

Rotavírusy patria celosvetovo k najčastejším pôvodcom akútnych hnačkových ochorení u detí do piatich rokov veku a to až v 40 percentách. V priebehu prvých piatich rokov života prekoná rotavírusovú infekciu aspoň jeden krát takmer každé dieťa. Na rotavírusovú gastroenteritídu umierajú deti z rozvojových krajín, kde je nízka zdravotná starostlivosť, ale závažné klinické priebehy sa zaznamenávajú aj v rozvinutých krajinách, kde však k úmrtiam dochádza len občas. Rotavírusová infekcia sa prejavuje predovšetkým vodnatou hnačkou, pocitom na zvracanie i samotným zvracaním, ktoré vedú k rýchlemu odvodneniu organizmu a k rozvoju teploty.

Komplikácie sa prejavujú ťažkými následkami dehydratácie, možnosťou rozvoja epileptického záchvatu, prípadne zápalom mozgu. Závažnosť príznakov je závislá najmä od veku dieťaťa, najťažšie stavy pozorujú lekári vo veku troch až 24 mesiacov. Za veľmi dôležité považujú odborníci, že ochoreniu sa dá predísť očkovaním. Je možné odporúčať ho rodičom a podať vakcínu deťom na ich žiadosť, teda aj rodič sa sám môže uchádzať o toto očkovanie aktívne, ak chce chrániť svoje dieťa proti spomínanej nákaze.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM